Ta strona nie jest wspierana przez Twoją przeglądarkę. Rekomendujemy Chrome, Safari, Edge lub Firefox.

Bezpłatna wysyłka na terenie Polski od 99 zł Paczkomaty InPost oraz kurier DPD

15. Urodziny Nowa odsłona marki LaCava

Koszyk

Gratulacje! Twoje zamówienie kwalifikuje się do bezpłatnej wysyłki. Brakuje 100 zł do bezpłatnej wysyłki,.
Brak więcej produktów

Produkty
Suma Bezpłatne
Koszty wysyłki oraz zniżki są podsumowane w kasie.
Kontynuuj zakupy
Dlaczego kawa jest kwaśna i jak to naprawić?

JOURNAL

Dlaczego kawa jest kwaśna i jak to naprawić?

Kawa to wspaniały napój znany z bogatego i różnorodnego smaku. Niekiedy jednak kawosze zadają sobie pytanie, dlaczego kawa jest kwaśna? Kwaśny posmak nie musi być wadą specjału, pod warunkiem, że jest on oczekiwaną właściwością. W wielu przypadkach okazuje się niestety wręcz przeciwnie i odpowiedź na pytanie, dlaczego kawa z ekspresu jest kwaśna, stanowi gorączkowo poszukiwane dobro. W dzisiejszym artykule uchylamy rąbka tajemnicy na temat tego, jak zaradzić kwaśnej kawie i wskazujemy, co może być przyczyną takiego zjawiska.

Poznaj istotne rozróżnienie – kwaśność a kwasowość

Osoby poszukujące odpowiedzi na pytanie, dlaczego kawa jest kwaśna, zazwyczaj uznają ten aspekt za świadectwo niskiej jakości produktu i duży minus smakowy. Negatywne odczucia związane z kwaśnym smakiem kawy wiążą się z pojęciem znanym jako kwaśność. To tym słowem posługujemy się, aby pejoratywnie określić cierpki napój, któremu daleko do wytwornego specjału.

Kwasowość kawy to natomiast parametr, który dotyczy najczęściej produktów wysokiej klasy. Buduje ona głębię smaku i jest otrzymywana intencjonalnie poprzez selekcjonowanie ziaren z odpowiednich upraw, a następnie ich właściwą obróbkę. Kawy charakteryzujące się kwasowością zdobywają uznanie kawoszy dzięki intrygującemu balansowi smakowemu oraz wyczuwalnym owocowym nutom.

Jeżeli spoglądając na filiżankę z grymasem na twarzy, zadajesz sobie pytanie, dlaczego kawa jest kwaśna, to najprawdopodobniej krytykujesz jej kwaśność. Jeśli natomiast Twoją wysokiej jakości kawę cechuje pełen wachlarz nut smakowych, w tym lekko kwaśny posmak, najpewniej masz na myśli ich kwasowość.

Jakie czynniki wpływają na kwaśność kawy?

Interesuje Cię, czemu kawa jest kwaśna i jak poprawić jej smak? W takim razie musisz poznać prawdopodobne przyczyny tego stanu. Kwaśność kawy może być wywołana przez wiele różnych czynników. Do najczęstszych z nich należą:

  • niska jakość surowca,
  • rodzaj kawy, którą wykorzystujesz,
  • niewłaściwy sposób przechowywania,
  • nieprawidłowe przyrządzenie napoju.

W dalszej części tekstu przedstawiliśmy szerzej każdą z powyższych przyczyn kwaśnego smaku kawy.

Nie lubisz kwaśnego smaku? Stroń od kawy niskiej jakości

Podstawowym aspektem determinującym kwaśny smak kawy jest ziarno o niskim standardzie. Niezadowalająca jakość może wynikać z niedojrzałości lub nadgnicia owoców, licznych defektów czy utleniających się tłuszczów na powierzchni kawy. Na nieprzyjemny posmak duży wpływ ma obecność kwasu chlorogenowego. Aby ukryć niedostatki, tego rodzaju kawa wypalana jest na bardzo ciemno, co skutkuje utratą wielu nut smakowych i aromatycznych oraz ekspozycją niepożądanej goryczy i kwasoty. Jeśli chcesz uniknąć przykrego rozczarowana walorami Twojej kawy, nabądź ją z pewnego, renomowanego źródła takiego jak palarnia kawy LaCava.

Jak pochodzenie i rodzaj ziaren powiązane są ze smakiem kawy?

To, jakie właściwości cechują ziarna kawy, zależą w dużej mierze od tego, jakiego są rodzaju oraz gdzie były uprawiane. Nie inaczej jest w przypadku kwasowości kawy, co dobrze widać na przykładzie porównania arabiki i robusty. Arabika ze względu na to, że uprawiana jest w stosunkowo niskich temperaturach, ma podniesiony poziom kwasowości oraz twardości. Robusta natomiast charakteryzuje się znacznie mniej kwaśnym smakiem, w którym zdecydowanie dominuje goryczka. Nieprzypadkowo więc wiele osób nieprzepadających za kwasowością decyduje się na zmieszanie obu kaw w celu zbalansowania odczuć smakowych.

A jakim kluczem pod kątem kwasowości kierować się przy selekcji kawy ze względu na pochodzenie? Jeżeli jesteś miłośnikiem klasycznego smaku bez wyraźnej kwasowości, to obierz kurs na Amerykę Południową, a dokładnie Argentynę i Brazylię. Kiedy będziesz mieć ochotę na nowe doznania, zacznij rozglądać się za kawami z Czarnego Lądu – ziarna z Kenii czy Etiopii mogą urzec Cię wybornym smakiem z odczuwalną kwasowością oraz owocowymi, korzennymi, a nawet czekoladowymi nutami.

Dlaczego kawa jest kwasna i jak to naprawic

Uważaj na źle przechowywaną kawę

Odpowiedzią na pytanie, dlaczego kawa jest kwaśna, może być również to, że była źle przechowywana. Magazynowanie w nieodpowiednich warunkach może doprowadzić do jełczenia i fermentacji ziaren. Niekiedy stare, przetrzymywane w fatalnych warunkach ziarna trafiają do palarni i zostają później pakowane i transportowane do sklepów. W takiej sytuacji kawa nawet przed upływem przydatności do spożycia może smakować kwaśno i odrzucająco.

Wpływ błędów w przyrządzeniu na smak kawy

Zbyt kwaśny smak napoju stanowi bardzo często skutek nieprawidłowego przyrządzenia. Wynika on zazwyczaj z niedoparzenia kawy – kwasota szybciej uwalnia się w naparze, aniżeli gorycz oraz słodycz. Innym popularnym błędem jest parzenie kawy w zbyt niskiej temperaturze, co również nie pozwala na wydobycie pełni smaku.

Jak umiejętnie przyrządzić kawę, żeby była mniej kwaśna?

Etapem przygotowania kawy, który ma najważniejszy wpływ na jej kwasowość, jest ekstrakcja. Polega ona na wypłukiwaniu związków smakowych ze zmielonej kawy do wody. Ze względu na to, że nie każdy smak wydobywa się z surowca w tym samym czasie, istotna jest umiejętność przerwania procesu w momencie, gdy otrzymaliśmy nasz wymarzony smak. Skąd wiedzieć, który smak, kiedy się uwalnia? Kwasowość i nuty owocowe wydobywają się z kawy na samym początku. Potem kolejno pojawiają się słodycz i goryczka. Możesz kontrolować proces ekstrakcji – zapoznaj się z poniższymi wskazówkami i ciesz się kawą idealnie wpisującą się w Twój gust.

Monitoruj temperaturę procesu

Na szybkość ekstrakcji duży wpływ ma temperatura, w jakiej ona zachodzi. Im woda jest gorętsza, tym szybciej przebiega ekstrakcja. Temperatura ma również wpływ na kwasowość kawy: wysoka temperatura wiąże się z wyższą kwasowością, podczas gdy niska sprzyja powstawaniu kaw łagodnych.

Kwestia odpowiedniego zmielenia

Poziom zmielenia również determinuje parametr szybkościowy ekstrakcji. Drobniej zmielona kawa szybciej się ekstrahuje i zapewnia większy stosunek goryczki do innych smaków, kiedy natomiast grube mielenie sprzyja kwasowości.

Pilnuj czasu parzenia

Trzecim z kluczowych czynników do kontrolowania procesu ekstrakcji jest oczywiście czas. Zbyt krótka ekstrakcja skutkuje dominacją kwaśnych smaków w kawie, podczas gdy napój powstały w wyniku zbyt długiej ekstrakcji wyraźnie wyróżnia się silną goryczką.

Kawa przygotowana w poprawny sposób cechuje się doskonałym, dobrze zbalansowanym smakiem. Każdy za kawoszy ma jednak swoje preferencje, dlatego nie powinien bać się eksperymentować z różnymi poziomami mielenia, czasu i temperatury, co pozwoli mu osiągnąć jego złoty środek. Nie da się bowiem stworzyć napoju w pełni uniwersalnego, zawsze akcent będzie położony nieco indziej. W przypadku osób ceniących ciekawą kwasowość polecamy krótką ekstrakcję grubo zmielonej kawy w wysokiej temperaturze.

Warto również wypróbowywać różne sposoby parzenia kawy, które umożliwią spojrzenie na specjały kawowe z różnych perspektyw. Nie każda napój kawowy musi przecież pochodzić z ekspresu, a alternatywnych metod na to, jak zrobić dobrą kawę w domu, jest naprawdę wiele.

Podsumowanie

Znasz już najważniejsze czynniki odpowiadające za to, dlaczego kawa jest kwaśna. Kolejne filiżanki wysokiej jakości kaw z pewnością pozwolą Ci na zidentyfikowanie własnymi zmysłami różnic między kwaśnością a kwasowością. Jeśli chcesz doświadczyć nowych smaków, to zapoznaj się z asortymentem palarni kawy LaCava. Znajdziesz u nas wyśmienite kawy ziarniste, w tym kawy specialty, które pochodzą ze zweryfikowanych upraw z m.in. Brazylii, Kenii i Etiopii. Zamówisz tutaj również różnego rodzaju nowoczesne ekspresy do kawy umożliwiające przyrządzenie wielu znakomitych specjałów kawowych. Zapraszamy do skorzystania z oferty palarni LaCava.

Pozostaw komentarz

Komentarze muszą zostać zaakceptowane przed publikacją