Ta strona nie jest wspierana przez Twoją przeglądarkę. Rekomendujemy Chrome, Safari, Edge lub Firefox.

Bezpłatna wysyłka na terenie Polski od 99 zł Paczkomaty InPost oraz kurier DPD

Koszyk

Gratulacje! Twoje zamówienie kwalifikuje się do bezpłatnej wysyłki. Brakuje 100 zł do bezpłatnej wysyłki,.
Brak więcej produktów

Produkty
Suma Bezpłatne
Koszty wysyłki oraz zniżki są podsumowane w kasie.
Kontynuuj zakupy
Sposoby parzenia kawy - alternatywne metody dla ekspresu

JOURNAL

Sposoby parzenia kawy - alternatywne metody dla ekspresu

Istnieją sposoby parzenia kawy bez ekspresu, dzięki którym przekonasz się, jak zróżnicowany jest świat kawy – nie potrzebujesz ekspresu ciśnieniowego, by cieszyć się aromatycznym naparem. Dobre jakościowo ziarna i alternatywne urządzenia wystarczą, by zaparzyć esencjonalną, pełną złożonego smaku kawę. Poznaj alternatywne metody parzenia kawy i przekonaj się, że możesz bez problemu stworzyć własną kawiarnię w zaciszu domowym.

Alternatywne metody parzenia kawy, czyli jakie?

Espresso to nie jedyna forma, w jakiej możesz wypić kawę – choć przyznajemy, że wyjątkowo dobra. Istnieją jednak inne sposoby parzenia kawy, potocznie nazywane alternatywami. Zaliczamy do nich metody przelewowe m.in. drip, French Press, AeroPress, Chemex itd. oraz metodę ciśnieniową, czyli kawiarkę, która jest hołdem dla klasyki. Stanowią one alternatywę dla ekspresu ciśnieniowego i espresso, bez którego być może nie wyobrażasz sobie poniedziałkowego poranka. Wbrew pozorom większość z nich to nie są metody parzenia kawy opracowane kilka lat temu – zwykle ich historia jest dłuższa niż poczciwego ekspresu, który bez wątpienia zdominował rynek kawy. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę każdej z tych alternatyw. 

AeroPress

AeroPress to najmłodszy sposób parzenia kawy – na rynku pojawił się w 2005 roku, ale wygląd przypominający dużą strzykawkę przykuł uwagę miłośników kawy od samego początku. Urządzenie doskonale sprawdza się podczas podróży, a jednocześnie pozwala na zabawę z różnymi grubościami mielenia ziaren, dzięki czemu trudno się nim znudzić. Jedynym ograniczeniem tej metody parzenia kawy jest ilość przygotowywanego naparu – nieco ponad 200 ml kawy może się okazać się niewystarczające. 

  • Parzenie kawy: AeroPress działa w sposób przypominający strzykawkę. Do dużego tłoka wsyp zmieloną kawę, zalej ją gorącą wodą, a następnie zakręć sitko z papierowym filtrem i przeciśnij napar do kubka. Jak w przypadku każdej metody parzenia kawy, z czasem nabierzesz doświadczenia oraz odkryjesz swój własny sposób, dzięki któremu kawa w tym urządzeniu będzie jeszcze smaczniejsza. 

Chemex

Chemex bardzo łatwo pomylić z designerskim wazonem – wytwór z początku XX wieku wyglądem przypomina wazon w kształcie klepsydry lub laboratoryjne urządzenie do tworzenia magicznych mikstur (słusznie zresztą, ponieważ twórcą jest chemik niemieckiego pochodzenia, Peter Schlumbohm). Jest to jeden z droższych sposobów parzenia kawy, ale w zamian otrzymujesz sprzęt 2w1. Chemex to jednocześnie urządzenie do przygotowania naparu, jak i karafka na gotową kawę. Z jego pomocą oraz specjalnych, grubych papierowych filtrów, uzyskasz lekki, herbaciany i klarowny napar. Chemex należy do metod przelewowych, dlatego rozważ zakup wagi do kawy, dzięki której precyzyjnie odmierzysz ilość ziaren potrzebnych do zaparzenia.

  • Parzenie kawy: włóż filtr do górnej części Chemexa i zwilż go delikatnie wodą, aby przylegał do ścianek oraz w celu pozbycia się papierowego posmaku w kawie (nadmiar wody wylej). Wsyp do filtra grubo zmieloną kawę (6 g/100 ml), a następnie kolistymi ruchami i powolnym strumieniem polewaj kawę gorącą wodą. Zaparzanie kawy powinno trwać ok. 4 minuty, nie więcej. 

Drip

Alternatywne metody parzenia kawy różnią się między sobą, ale zdecydowanie do najpopularniejszych należy drip – znany również jako dripper oraz V60. Jest to rodzaj lejka, do którego, podobnie jak w przypadku AeroPressu, wkłada się papierowy filtr. Drip to sztuka parzenia kawy, która pozwala wydobyć z niej najmniejsze niuanse, dlatego warto używać najlepszych ziaren. W tej roli doskonale sprawdzi się kawa specialty, a w szczególności tzw. single, czyli ziarna pochodzące z jednego regionu. Tak dobry jakościowo napar nie wymaga odpowiedzi na pytanie, czy kawa jest zdrowa – tylko kiepskiej jakości ziarna są w stanie Ci zaszkodzić.

  • Parzenie kawy: włóż papierowy filtr do naczynia i przepłucz go gorącą wodą . Ziarna zmiel tak, by była nieco grubsza niż do kawiarki (6 g/100 ml). Zaparzenie kawy powinno trwać nie dłużej niż 3 i pół minuty, a temperatura parzenia powinna wynosić 90-95 stopni. Najpierw wlej tyle wody, by przykryć zmieloną kawę (użyj do tego celu dwukrotnie więcej wody niż Twoja doza kawy) i pozostaw ją na 30 sekund. Po tym czasie możesz okrężnymi ruchami polewać kawę, celując tylko i wyłącznie w powierzchnię kawy, tym samym omijając ścianki filtra. 

French Press

French Press to idealny sposób parzenia kawy w domu – jest prosty w obsłudze, niedrogi i zawiera wewnątrz filtr. To zaparzacz z niemal stuletnią historią, który możesz kojarzyć z większości marketów. Z dużym prawdopodobieństwem kupisz tam urządzenia kiepskiej jakości, które negatywnie wpłyną na smak naparu, dlatego lepiej wybrać nieco droższy sprzęt, ale wyprodukowany z dobrych jakościowo materiałów np. BODUM.

  • Parzenie kawy: podobnie jak w przypadku wszystkich metod parzenia kawy ważne są proporcje (6g/100 ml). Grubo zmielone ziarna wsyp do naczynia i zalej gorącą wodą o temperaturze ok. 95 stopni tak, by przykryła kawę. Odczekaj 4 minuty, a następnie przełam łyżką kożuch, który utworzył się z fusów. Gdy fusy opadną na dno, zbierz ich resztę z powierzchni naparu za pomocą łyżki. Następnie nałóż tłok i przelej gotowy napar do filiżanki – rób to powoli, aby fusy nie przeszły przez sitko do przefiltrowanego naparu.

Kawiarka

W przypadku tego sposobu parzenia kawy istotny jest zakup dobrej kawiarki, czyli dwuczęściowego czajniczka stawianego na kuchence – dzięki temu unikniesz metalicznego posmaku w naparzeKawa ziarnista powinna być zmielona grubiej niż pod espresso, ale być drobniejsza niż do dripa. Jak parzyć taką kawę? Do kawiarki warto wlać gorącą wodę, która nie tylko skróci czas parzenia, ale przede wszystkim zapewni lepszy smak naparu. To idealna metoda parzenia kawy dla osób, które piją małą czarną z mlekiem.

  • Parzenie kawy: do dolnej części urządzenia wlej wodę do poziomu wystającego małego zaworka. Wsyp kawę do sitka, zostaw pół centymetra przestrzeni i upewnij się, że ranty są czyste. Kawiarkę ściągnij z kuchenki w momencie, gdy usłyszysz charakterystyczne bulgotanie.

Jakie ziarna kawy wybrać do alternatywy?

Niezależnie od tego, którą metodę parzenia kawy wybierzesz, potrzebne będą ziarna wysokiej jakości – inaczej napar będzie płaski, nieprzyjemnie goryczkowy i... niesmaczny. Szczególnie istotne jest to w przypadku dripa, który wydobywa z ziaren wszystkie aromaty. Możesz to sprawdzić w bardzo prosty sposób, robiąc dripa na taniej marketowej kawie. Szybko przekonasz się, że o ile można było wypić ją w kubku, zalewaną wrzątkiem, z dodatkiem mleka i cukru, o tyle czysty napar będzie nie do przełknięcia. Alternatywne sposoby parzenia kawy służą temu, by doświadczyć smakowych niuansów takich jak słodycz, kwasowość, nuty orzechowe, czekoladowe lub kwiatowe. Aby to było możliwe, potrzebujesz świeżych ziaren – takie oferuje wyłącznie dobra palarnia kawy.

Młynek do kawy – dlaczego warto w niego zainwestować?

Po pierwsze, alternatywne parzenie kawy wymaga świeżo mielonego ziarna – dzięki temu nie tylko otrzymasz aromatyczny napar, ale zyskujesz pewność, że ziarna są wysokiej jakości (wybierając opakowanie mielonej kawy, musisz wierzyć producentowi na słowo). Po drugie, młynek daje Ci pełną kontrolę nad grubością mielenia, a wiesz już, że różni się ona w zależności od sposobu parzenia kawy. Na rynku są jednak dostępne różne młynki do kawy, co może utrudnić Ci wybór odpowiedniego. 

Wskazujemy więc na kilka istotnych faktów:

  • młynki dzielimy na żarnowe i nożowe – żarnowe umożliwiają regulację ustawień młynka, natomiast nożowe automatycznie siekają ziarna na wysokich obrotach,
  • drugi podział – młynki ręczne i elektryczne,
  • młynki żarnowe mielą ziarna równomiernie,
  • młynki nożowe wydzielają więcej ciepła, obniżając tym samym jakość naparu,
  • młynki ręczne są tańsze od automatycznych,
  • młynki nożowe pracują dużo głośniej niż żarnowe.

Jeżeli rozpoczynasz swoją przygodę z alternatywnymi sposobami przygotowania kawy, wybierz młynek ręczny – dzięki niemu bez problemu uzyskasz dobry jakościowo napar. Prawdopodobnie takie zagadnienia jak temperatura parzenia kawy, pochodzenie ziaren czy grubość mielenia, będą dla Ciebie na tyle wciągające, że za jakiś czas z przyjemnością będziesz szukać nowego, droższego sprzętu. 

Podsumowanie

Alternatywne sposoby parzenia kawy to doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią pić kawę w domu i chcą rozwijać swoje baristyczne umiejętności. Każda z metod gwarantuje nieco inne doświadczenie, dlatego zastanów się, czy wolisz czysty napar (drip, Chemex), czy jednak preferujesz kawę zbliżoną do klasycznej małej czarnej (kawiarka). Jeżeli interesują Cię przelewy, zaopatrz się w dobre filtry do kawy. Przede wszystkim jednak pamiętaj o tym, żeby kupić dobre jakościowo, świeże ziarna pochodzące ze sprawdzonych źródeł. 

Z pomocą przychodzi palarnia kawy LaCava – w naszym sklepie zamówisz nie tylko starannie wyselekcjonowane i palone przez nas kawy ziarniste z różnych regionów świata, ale również niezbędne urządzenia i akcesoria do alternatywnych metod parzenia kawy. Na pierwszym miejscu zawsze stawiamy jakość, dlatego możesz liczyć nie tylko na sprzęt renomowanych producentów, ale również naszą pomoc przy wyborze odpowiedniej kawy. Z przyjemnością pomożemy Ci wybrać ziarna, podpowiemy, jak parzyć kawę oraz doradzimy. który sposób jej przygotowywania najlepiej odpowie na Twoje potrzeby.

Fenomenalne zdjęcia: Jacek Petryszak

Pozostaw komentarz

Komentarze muszą zostać zaakceptowane przed publikacją