Ta strona nie jest wspierana przez Twoją przeglądarkę. Rekomendujemy Chrome, Safari, Edge lub Firefox.

Bezpłatna wysyłka na terenie Polski od 99 zł Paczkomaty InPost oraz kurier DPD

15. Urodziny Nowa odsłona marki LaCava

Koszyk

Gratulacje! Twoje zamówienie kwalifikuje się do bezpłatnej wysyłki. Brakuje 100 zł do bezpłatnej wysyłki,.
Brak więcej produktów

Produkty
Suma Bezpłatne
Koszty wysyłki oraz zniżki są podsumowane w kasie.
Kontynuuj zakupy
Jak prawidłowo przechowywać kawę w domu?

JOURNAL

Jak prawidłowo przechowywać kawę w domu?

Miłośnicy świeżo palonej kawy cenią ją za bogactwo smaku i aromatu zamknięte w każdym ziarnie. Powstaje więc pytanie: jak przechowywać kawę ziarnistą, aby jej walory cieszyły kawosza jak najdłużej? Wraz z upływem czasu i negatywnym działaniem czynników zewnętrznych kawa traci swoje najważniejsze zalety, dlatego wiele osób szuka skutecznego sposobu na zachowanie jakości danej kompozycji. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy: co wpływa na to, że ziarna tracą swoje walory oraz jakie metody przechowywania kawy są najlepsze, a z jakich warto zrezygnować.

Czy kawa ziarnista ma termin ważności?

Jako kawosze uwielbiamy to przyjemne uczucie otwierania nowej paczki z ziarnami kawy. Wydobywa się z niej wtedy obłędny aromat, który sprawia, że automatycznie stawiamy nasze kroki w kierunku ekspresu i sięgamy po naszą ulubioną filiżankę. Niestety kawa źle znosi upływ czasu. Wraz z kolejnymi dniami od zakończenia procesu palenia ziaren następuje powolna utrata cennych właściwości produktu. Wiedza na temat tego, jak przechowywać kawę w ziarnach, jest więc kluczem do tego, aby dłużej cieszyć się jej unikalnymi walorami.

Niektórzy mniej doświadczeni miłośnicy ziarnistego napoju zadają sobie pytanie: czy kawa się psuje? Odpowiedź znajdziemy na opakowaniach z ziarnami, na których zwykle znajduje się około dwuletni termin przydatności do spożycia. Należy jednak podkreślić, że o ile kawa zaparzona półtora roku po wypaleniu rzeczywiście nam nie zaszkodzi, o tyle jej smak i zapach będzie daleki od ideału. Aby móc w pełni cieszyć się walorami kawy, najlepiej jest kupować małe ilości ziaren, a częściej – dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której otwartą paczkę kawy przechowujemy dłużej niż miesiąc.

Jaki termin ważności ma kawa, która będzie w stanie nas zadowolić swoim smakiem i aromatem? Najlepiej sięgnąć po świeżo paloną kawę ziarnistą, przy czym warto pamiętać, że najwięcej potencjału z takich ziaren jesteśmy w stanie wydobyć po ok. dwóch tygodniach od ich wypalenia. Jak wiadomo, nie zawsze jest to możliwe, dlatego warto poznać sposoby na to, jak prawidłowo przechowywać kawę, aby przedłużyć jej świeżość.

Kawa ziarnista czy mielona?

Brak czasu na każdorazowe mielenie ziaren kawy sprawia, że niektórzy miłośnicy kawowej rozkoszy decydują się robić to na zapas. Niestety jest to błąd, ponieważ kawa mielona traci swoje walory znacznie szybciej od kawy ziarnistej. Jeśli jednak nie masz innego wyboru i zastanawiasz się, jak przechowywać kawę mieloną, to umieść ją w szczelnie zamkniętym opakowaniu, a następnie postaw je w suchym oraz ciemnym miejscu.

Jakie czynniki mogą spowodować, że Twoja kawa ziarnista straci na jakości?

Przechowywanie kawy ziarnistej, a także kawy mielonej, ma na celu zachowanie jej właściwości smakowych i aromatycznych. Kawa narażona jest na działanie różnych czynników, które obniżają jej jakość. Do największych wrogów ziaren kawy należą m.in.:

  • powietrze – tlen reaguje ze związkami chemicznymi zawartymi w kawie i powoduje szybkie niszczenie jej smaku i aromatu,
  • wilgoć – kawa ziarnista przebywająca w wilgotnym otoczeniu może spleśnieć lub przesiąknąć obcymi aromatami, które spowodują niepożądany efekt sensoryczny,
  • światło słoneczne oraz ciepło – pod wpływem tych czynników dochodzi do znaczącego obniżenia walorów smakowych kawy.

Jeżeli nie masz możliwości szybkiego zużycia kupionej kawy, powinieneś zabezpieczyć ją przed każdym z tych czynników.

Jak przechowywać kawę ziarnistą?

Znając zagrożenia, jakie mogą wpłynąć na utratę walorów ziaren, należy przemyśleć to, gdzie i w czym przechowywać kawę, aby jak najdłużej zachowała ona swoją jakość.

Oryginalne opakowanie – najlepszy przyjaciel kawy ziarnistej

Najważniejszą kwestią jest to, aby przechowywać kawę w suchym i ciemnym miejscu, do którego nie będą miały dostępu wilgoć oraz powietrze. Najlepszą decyzją jest pozostawienie ziaren w oryginalnym opakowaniu. Jeżeli paczka nie posiada zamknięcia, można ją zabezpieczyć klamrą.

Czy przechowywanie kawy w słoiku to dobry pomysł?

Wielu kawoszy decyduje się na przesypanie kawy z paczki do słoika. Nie jest to jednak optymalny wybór. Z czego to wynika? Mimo że szczelnie zamknięty słoik z kawą w ziarnach wygląda bardzo estetycznie, to nie posiada wentyla, który pozwoliłby na swobodne ujście dwutlenku węgla ulatniającego się z kawy. Proces ten jest naturalnym następstwem palenia kawy i zachodzi jeszcze przez wiele dni po wypaleniu. Opakowania, w których sprzedawana jest kawa, posiadają specjalne zawory, dzięki którym możliwe jest wypuszczenie nadmiaru zgromadzonego gazu, a jednocześnie zabezpieczenie ziaren przed dostaniem się do nich powietrza.

Czy puszka może pełnić rolę pojemnika na kawę?

Innym rozwiązaniem, które zyskało popularność wśród miłośników kawy, jest przechowywanie ziaren w puszce. Okazuje się jednak, że to również gorsze rozwiązanie niż pozostawienie jej w opakowaniu. Problemem jest w tym przypadku nie tylko brak wspomnianego wcześniej wentyla, ale także fakt, że ziarna często przenikają zarówno zapachem aluminium, jak i aromatem kawy, którą wcześniej przechowywano w danej puszce.

Czy kawę ziarnistą można przechowywać w lodówce?

Chęć ochrony przed wpływem promieni słonecznych i wysokiej temperatury może sprawić, że zaczniesz zastanawiać się, czy kawę trzymać w lodówce. Nie jest to jednak dobry pomysł. Mimo że niska temperatura opóźnia procesy metaboliczne zachodzące w ziarnach, to przy okazji neutralizuje zawarte w nich olejki eteryczne. W konsekwencji kawa szybko traci swój wyjątkowy smak i aromat.

To jednak nie jest jedyny problem, który sprawia, że nie powinieneś brać pod uwagę przechowywania kawy w lodówce. Ziarna są w niej narażone na wilgoć oraz przesiąknięcie zapachami innych produktów. Może się więc okazać, że Twoja ulubiona kawa, zamiast zachwycać niesamowitymi walorami smakowymi i aromatycznymi, będzie atakować Cię wonią wędlin, ryb czy brokułów. Jeśli zastanawiasz się więc, czy trzymać kawę w lodówce, to czym prędzej porzuć ten pomysł.

Podsumowanie

Wiesz już, czy kawa ziarnista się psuje oraz w jaki sposób ją przechowywać, aby zapobiec utracie jej walorów. Jeżeli chcesz czerpać maksimum przyjemności ze swoich ziaren, musisz pamiętać o tym, że mielenie kawy powinno odbywać się bezpośrednio przed zaparzeniem, a kawę należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w suchym i ciemnym miejscu, najlepiej w oryginalnym opakowaniu. Stosując się do tych porad, przedłużysz świeżość swojej kawy, dzięki czemu będziesz się mógł nią cieszyć dłużej.

Interesuje Cię wysokiej jakości kawa ziarnista z różnych stron świata? Nasza palarnia kawy LaCava oferuje różnorodne kompozycje kawy w ziarnach, które zaskoczą Cię bogactwem smaku oraz aromatu. Dostępne są u nas także m.in. innowacyjne ekspresy do kawy, dzięki którym w prosty sposób przyrządzisz swój ulubiony specjał kawowy. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Spodobał Ci się ten artykuł? Sprawdź inne teksty na naszym blogu, wśród których znajduje się m.in. wpis odpowiadający na pytanie: jak zrobić kawę w domu?.

Pozostaw komentarz

Komentarze muszą zostać zaakceptowane przed publikacją