Ta strona nie jest wspierana przez Twoją przeglądarkę. Rekomendujemy Chrome, Safari, Edge lub Firefox.

Bezpłatna wysyłka na terenie Polski od 99 zł Paczkomaty InPost oraz kurier DPD

15. Urodziny Nowa odsłona marki LaCava

Koszyk

Gratulacje! Twoje zamówienie kwalifikuje się do bezpłatnej wysyłki. Brakuje 100 zł do bezpłatnej wysyłki,.
Brak więcej produktów

Produkty
Suma Bezpłatne
Koszty wysyłki oraz zniżki są podsumowane w kasie.
Kontynuuj zakupy
Czy kobiety w ciąży mogą pić kawę?

JOURNAL

Czy kobiety w ciąży mogą pić kawę?

Wiele przyszłych mam staje przed dylematem pod tytułem: czy kawa w ciąży szkodzi? Zerwanie z codziennym rytuałem witania poranka filiżanką pysznej kawy stanowi niemałe wyzwanie. Kawoszki nie chcąc narażać zdrowia swojego potomka, starają dowiedzieć się, czy przez te wymagające dziewięć miesięcy będą musiały zupełnie odstawić swój ulubiony napój. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, czy można pić kawę w ciąży oraz jaka jej ilość może być ewentualnie dopuszczalna w tym okresie.

Czy kawa w ciąży jest bezpieczna?

Picie kawy w ciąży od dawna wzbudza wiele kontrowersji. Mimo niezaprzeczalnych zalet tego ziarnistego napoju, do których zaliczyć można m.in. działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i antyoksydacyjne, zawiera on w sobie kofeinę stanowiącą powód do zmartwień kobiet spodziewających się dziecka.

Przyjmowana wraz z kawą kofeina oraz produkty jej przemiany przenikają przez łożysko do wód płodowych, skąd następnie mogą mieć wpływ na rozwijające się dziecko. Jest ono dłużej narażone na działanie tej pobudzającej substancji ze względu na to, że organizmy przyszłych matek dłużej usuwają ją z siebie. Mimo że nie wykazano bezpośredniego oddziaływania kofeiny na rozwój płodu, to uważa się, że spożywanie nadmierne picie kawy w ciąży może powodować m.in. niską wagę urodzeniową.

Okazuje się więc, że sama kawa w ciąży nie stanowi problemu – kłopot może sprawić natomiast jej nadmiar, który mógłby wiązać się ze zbyt dużą dawką kofeiny dla organizmu. Pozostaje pytanie, ile kawy można pić w ciąży, aby móc bez obaw cieszyć się jej wybornym smakiem

Kofeina w ciąży – na ile kaw może pozwolić sobie przyszła mama?

Miłośniczki świeżej kawy, które spodziewają się dziecka, nie muszą żegnać się ze swoim ukochanym specjałem. Ograniczeniu natomiast musi podlec liczba dziennych porcji oraz ich intensywność. Ile kofeiny w ciąży można przyjmować, aby nie przekroczyć bezpiecznej granicy? Maksymalna dawka tej substancji w trakcie ciąży to od 200 do 300 mg na dobę. Dla pewności i spokoju ducha warto w tym przypadku trzymać się dolnego pułapu.

Czy kobiety w ciazy mogą pic kawe?

Co oznaczają te wartości w kontekście pytania, ile kawy można pić w ciąży? Wskazują one, że kobiety w tym stanie nie powinny spożywać więcej niż 1 lub 2 filiżanek niezbyt mocnej kawy dziennie. Należy również wziąć pod uwagę konieczność wyłączenia przyjmowania kofeiny z innych źródeł, np. herbaty lub czekolady.

Jaka kawa w ciąży jest odpowiednim wyborem? Najlepszą opcją jest świeżo mielona kawa ziarnista, natomiast unikać powinno się kawy rozpuszczalnej. Przygotowana w domu kawa ze zmielonych ziaren zawiera mniej kofeiny, a poza tym smakuje lepiej i nie zawiera dodatkowych substancji, które mogłyby w niekorzystnie wpłynąć na zdrowie przyszłej mamy. Jeśli chodzi o wybór ziaren, to warto zdecydować się na te średnio palone, ponieważ przygotowany z nich napar ma niższą zawartość kofeiny niż jego odpowiednik przyrządzony na podstawie ziaren jasno palonych.

Kawa bezkofeinowa – czy to dobra alternatywa dla klasycznego wariantu?

Jak ustaliliśmy, picie kawy w ciąży nie byłoby tak kłopotliwym zagadnieniem, gdyby nie wysoka zawartość kofeiny. Intuicja podpowiada więc, że filiżanka kawy bezkofeinowej powinna stanowić dobry zamiennik zwykłej małej czarnej. To przeczucie jest oczywiście słuszne – kawa bezkofeinowa nie jest zupełnie pozbawiona kofeiny, ale zawartość tej substancji jest wielokrotnie niższa niż w standardowej kawie.

Produkt bezkofeinowy otrzymuje się w procesie odkofeinowania, który może zachodzić na różne sposoby. Kawy z tego segmentu pozbawiane są kofeiny za pomocą:

  • ekstrakcji za pomocą rozpuszczalników
  • Swiss Water Process, czyli przy wykorzystaniu procesu osmozy w środowisku wodnym oraz filtrów węglowych,
  • ekstrakcji za pomocą dwutlenku węgla.

Kobiety w ciąży powinny unikać najtańszych wariantów odkofeinowywanych pierwszą z metod. Jeśli jesteś przyszłą mamą, postaw na sprawdzoną, droższą kawę bezkofeinową, która uzyskiwana jest bez użycia chemikaliów.

Podsumowanie

Czy kobiety w ciąży mogą pić kawę? Po zapoznaniu się z treścią dzisiejszego artykułu wiesz już, że jeśli nie chcesz zupełnie rezygnować z kawy, powinnaś ograniczyć jej ilość oraz intensywność, a także zdecydować się na wysokiej jakości produkt z zaufanego źródła. Palarnia kawy LaCava zaopatruje klientów w wyselekcjonowaną kawę ziarnistą oraz nowoczesne ekspresy do kawy, za pomocą których otrzymasz wyjątkowe specjały kawowe o mocy, którą możesz dostosować do swoich aktualnych potrzeb. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

Zachęcamy również do przeczytania innych artykułów na naszym blogu. Poruszamy na nim wiele różnych tematów związanych z ulubionym napojem kawoszy – odpowiadamy tam m.in. na pytanie, czy kawa jest zdrowa. Miłej lektury!

Pozostaw komentarz

Komentarze muszą zostać zaakceptowane przed publikacją