Wiele osób ceniących mleczne specjały kawowe decyduje się z różnych powodów odejść od mleka krowiego i zastanawia się, jakie mleko roślinne do kawy będzie jego najlepszym zamiennikiem. Przyczyn chęci zmiany może być wiele – niektóre osoby kierują się ekologią, inne przekonaniami etycznymi, a część z nich względami zdrowotnymi lub smakowymi. Istnieje wiele alternatyw dla mleka krowiego, które z powodzeniem trafiają w gusta kawoszy. Poznaj je i przekonaj się, jaki zamiennik będzie zgodny z Twoimi upodobaniami.
Kto sięga po zamienniki mleka do kawy?
Krowie mleko od lat stanowi jeden z najpopularniejszych dodatków do kawy. Na jego podstawie powstają różnorodne mleczne specjały kawowe cieszące swoim smakiem ludzi niemal na całym świecie. Wyśmienite flat white, latte macchiato czy cappuccino to przyjemność, od której trudno się powstrzymać, jednak część kawoszy rezygnuje z tradycyjnego mleka. Z czego to wynika?
Częstym powodem do porzucenia mleka są kwestie światopoglądowe. Dylemat, co zamiast mleka do kawy, spotyka m.in. wegan, którzy wykluczają ze swojej diety wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Inną przyczyną rezygnacji z tego napoju jest jego negatywny wpływ na zdrowie spożywającego. W mleku znajdują się białka np. kazeina mogące uczulać kawoszy i wywoływać różnego typu niepożądane konsekwencje. Zdarza się, że na tego typu alergię cierpią już niemowlęta, co oznacza, że matki karmiące piersią powinny w takich przypadkach eliminować ze swojej diety mleko oraz inny nabiał.
Podobną decyzję podejmują niekiedy osoby borykające się z nietolerancją laktozy, dla których spożycie mleka lub jego przetworów może skutkować przykrymi dolegliwościami trawiennymi. Obecnie w niemal każdym sklepie można kupić mleko bez laktozy, dzięki któremu ludzie nietolerujący tej substancji mają szansę cieszyć się specjałami kawowymi okraszonymi kremową pianką. Część dietetyków kwestionuje jednak tego typu produkty – twierdzą oni, że enzymy wykorzystywane do wytwarzania mleka bezlaktozowego mogą być bardziej szkodliwe dla zdrowia konsumenta niż sama laktoza.
Motywacje do rozważań na temat tego, czym zastąpić mleko do kawy, mogą być różne. Na szczęście osoby decydujące się na ten krok mają szeroki wybór roślinnych alternatyw, z których mogą skorzystać. Zastanawiasz się, czym zastąpić mleko w kawie? Sprawdź kilka naszych propozycji.
Mleko sojowe do kawy, czyli jak zapewnić sobie zadowalającą porcję białka
Mleko otrzymywane z soi stało się niemal synonimem alternatywy dla tradycyjnego rozwiązania i sztandarową odpowiedzią na pytanie, jakie mleko roślinne do kawy wybrać. Skąd się bierze popularność tego napoju? Niebagatelną rolę odgrywa w jego przypadku wysoka zawartość białka, która sprawia, że przypomina on pod tym względem krowie mleko. Nie bez znaczenia pozostają również niski poziom tłuszczu przy zbliżonych wartościach odżywczych do mleka od krowy. Stanowi świetne źródło kwasu foliowego i potasu, jest również wzbogacone m.in. o wapń i witaminy A oraz D. Bariści doceniają ten sojowy produkt ze względu na to, że doskonale się spienia, dzięki czemu bez zbędnego trudu da się uzyskać oczekiwany efekt.
Na rynku dostępne są różne rodzaje mleka sojowego, w tym:
- naturalne,
- słodzone,
- smakowe, np. waniliowe lub czekoladowe.
Kiedy poruszamy kwestię smaku tego wyrobu, nie sposób nie wspomnieć o tym, że jest on dość specyficzny i nie każdemu musi zasmakować. Niekiedy można spotkać się również z wątpliwościami dotyczącymi tego, czy mleko sojowe jest zdrowe. Okazuje się, że nie wywołuje ono negatywnych skutków zdrowotnych, jednak powinny unikać go osoby uczulone na soję oraz te, które cierpią na zaburzenia czynności tarczycy. Jeśli borykasz się z tego typu problemami, zobacz, czym innym można zastąpić mleko do kawy.
Mleko migdałowe do kawy – dietetyczna filiżanka o poranku
Lekkość, słodkawy smak i delikatne orzechowy nuty to cechy idealnego dodatku do świeżej kawy. Mleko migdałowe do kawy w znakomity sposób łączy te zalety. Ten produkt jest powszechnie uznawany za jedną z najsmaczniejszych alternatyw dla mleka krowiego. To również znakomita odpowiedź na pytanie, co zamiast mleka do kawy, zadawane często przez osoby będące na diecie. Wynika to z faktu, że mleko migdałowe ma mniej kalorii, tłuszczu i białka niż jego sojowe i krowie odpowiedniki. Minusem mleka migdałowego jest tendencja do rozwarstwiania się w kawie oraz dosładzanie go przez producentów. Dlatego, jeżeli chcesz kupić mleko migdałowe, przeczytaj uważnie jego etykietę.
Mleko owsiane do kawy – zapewnij sobie zdrowy błonnik i niską zawartość tłuszczu
Cenisz sobie dobry deser w towarzystwie słodkiego specjału kawowego? W takim razie mleko owsiane do kawy jest opcją w sam raz dla Ciebie. Nie zmienia przesadnie smaku napoju, dodaje mu jedynie lekkiej słodyczy, a jednocześnie zapewnia wartościowy błonnik, który wspiera trawienie i pomaga w obniżaniu poziomu cholesterolu. Z uznaniem o mleku owsianym wypowiadają się zarówno kawosze, jak i bariści, ponieważ nawet w wysokich temperaturach trudno jest je zwarzyć.
Mleko ryżowe do kawy, czyli hipoalergiczny hit wśród kawoszy
Nierzadko powodem odrzucenia mleka nie są kwestie światopoglądowe czy sprawy związane z kalorycznością, a aspekty zdrowotne. Jeśli borykasz się z alergią, która nie pozwala Ci pić mleka, a także spożywać soi oraz orzechów, to doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie będzie mleko ryżowe. Jest ono hipoalergiczne, co sprawia, że możesz z niego swobodnie korzystać. Mleko ryżowe do kawy to lekki dodatek, który charakteryzuje się delikatną słodyczą, jednak nie wpływa przesadnie na smakowy wydźwięk przygotowanego specjału.
Mleko konopne do kawy – bogactwo zdrowych kwasów tłuszczowych Omega-3
Szukasz nieoczywistych rozwiązań? Wypróbuj mleko konopne, które zagwarantuje Ci niską zawartość węglowodanów oraz dużą ilość zdrowych tłuszczów nienasyconych, a także takich istotnych składników jak magnez czy witamina D. Co więcej, mleko z konopi to dobre rozwiązanie nie tylko pod względem zdrowotnym, ale również smakowym. Dzięki wyczuwalnym orzechowym nutom, stanowi ono znakomite uzupełnienie wybornej kawy ziarnistej.
Postaw na mleko kokosowe do kawy
Subtelna słodycz i charakterystyczny kokosowy posmak to dla wielu kawoszy wyjątkowo dobre wzbogacenie filiżanki czarnej kawy. Mleko kokosowe świetnie sprawdza się w roli alternatywy dla mleka krowiego. Niewątpliwą zaletą tego produktu jest fakt, iż dobrze się pieni i jest dość tłuste, dzięki czemu znajduje uznanie tak wśród amatorskich, jak i profesjonalnych baristów.
Zalety roślinnych zamienników mleka
Otrzymywane z roślin alternatywy dla mleka krowiego oferują miłośnikom kawowych specjałów wiele korzyści. Ich szeroki wybór sprawia, że mogą oni dobrać rozwiązanie najbardziej dopasowane do swojego gustu. Wśród najczęściej wymienianych zalet mleka roślinnego znajdują się:
- niższa kaloryczność,
- niższa zawartość cukru,
- brak alergenów obecnych w krowim mleku,
- nieoczywisty smak.
Pamiętaj jednak o tym, żeby sięgać wyłącznie po wysokiej jakości sprawdzone produkty po wnikliwym zapoznaniu się z ich etykietą.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnego do spieniania mleka roślinnego?
Wiele wątpliwości wśród kawoszy wzbudza temat spieniania się mleka roślinnego. Czym należy kierować się podczas wyboru roślinnej alternatywy, aby móc później cieszyć się znakomitą piankę na latte?
Wbrew pozorom to nie duża ilość tłuszczu stanowi podstawę do uzyskania satysfakcjonującego spienienia mleka. Okazuje się, że czynnikiem niezbędnym do otrzymania pysznej i jakościowej pianki w mlecznym specjale kawowym jest wysoka zawartość białka. To właśnie dzięki temu składnikowi możesz uzyskać wyśmienity efekt w postaci pianki charakteryzującej się aksamitnością, objętością oraz trwałością.
Jeśli chcesz sprawić sobie mleko roślinne, które będzie odpowiednie do spieniania, sięgnij po produkty oznaczone dopiskiem barista lub professional. W momencie, gdy wybierasz spośród innych produktów, zwróć szczególną uwagę na ilość białka umieszczoną na etykiecie. Uznaje się, że najtrwalszą piankę można uzyskać dzięki mleku sojowemu i owsianemu, natomiast największą gęstością wyróżnia się pianka powstała na bazie mleka kokosowego. Amatorom kaw ze spienionym mlekiem odradza się natomiast wykorzystywanie do ich przygotowania napoju migdałowego i ryżowego – pierwszy z nich może łatwo się zwarzyć, a drugi sprawia wiele kłopotów ze względu na niską zawartość białka.
Podsumowanie
Wiesz już, co zamiast mleka krowiego do kawy możesz dodać, aby cieszyć się swoim ulubionym cappuccino lub latte macchiato. Mleko pochodzenia roślinnego to ciekawe rozwiązanie również dla osób chcących nieco poeksperymentować i doświadczyć nowych kawowych wrażeń. Aby jednak zapewnić sobie najwyższą jakość tych doznań, samo mleko roślinne nie wystarczy. Jako palarnia kawy LaCava oferujemy wysokiej jakości produkty takie jak kawa ziarnista, ekspresy do kawy czy akcesoria umożliwiające inne sposoby parzenia kawy, dzięki którym możesz rozkoszować się wybornymi specjałami w domu lub pracy. Zapoznaj się z naszymi produktami i zapewnij sobie wyjątkową kawę na co dzień.
Pozostaw komentarz