Ta strona nie jest wspierana przez Twoją przeglądarkę. Rekomendujemy Chrome, Safari, Edge lub Firefox.

Bezpłatna wysyłka na terenie Polski od 99 zł Paczkomaty InPost oraz kurier DPD

15. Urodziny Nowa odsłona marki LaCava

Koszyk

Gratulacje! Twoje zamówienie kwalifikuje się do bezpłatnej wysyłki. Brakuje 100 zł do bezpłatnej wysyłki,.
Brak więcej produktów

Produkty
Suma Bezpłatne
Koszty wysyłki oraz zniżki są podsumowane w kasie.
Kontynuuj zakupy
Chemex – jak parzyć kawę?

JOURNAL

Chemex – jak parzyć kawę?

Nie tylko praktyczny, ale również pięknie wykonany zaparzacz – taki właśnie jest Chemex. Jak parzyć kawę w naczyniu, które wyglądem przypomina wazon na kwiaty? Kawy nie przygotujesz w biegu, między jedną a drugą kanapką. Chemex odwdzięcza się jednak wysokiej jakości naparem, w którym poczujesz zarówno pracę wykonaną przez zaparzacz, jak i profil sensoryczny świeżo palonych ziaren. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak działa Chemex oraz jak parzyć kawę, aby w pełni zrozumieć fenomen jednego ze stu najlepiej zaprojektowanych przedmiotów użytkowych w historii współczesnej według listy stworzonej przez Illinois Institute of Technology.

Co to jest Chemex?

Zanim dowiesz się, jak parzyć kawę w Chemexie, warto zacząć od podstaw. Szklany zaparzacz budzi skojarzenia z laboratoryjnym sprzętem, prawda? Chemex zaprojektował amerykański chemik niemieckiego pochodzenia, Peter Schlumbohm. W latach czterdziestych XX wieku stworzył i opatentował urządzenie filtrujące, dzięki któremu dzisiaj możesz cieszyć się rześkim i lekkim naparem. Chemex Coffee Maker stał się symbolem perfekcyjnego designu, a z czasem także synonimem alternatywnych sposobów parzenia kawy ziarnistej.

Chemex jak parzyc kawe?

Tym, co sprawia, że szklana karafka jest tak wyjątkowa, są specjalne, papierowe filtry oraz charakterystyczny design – do tego stopnia, że jeden z oryginalnych zaparzaczy znajduje się w muzeum MoMA w Nowym Jorku jako eksponat. Filtry do świeżo zmielonej kawy ziarnistej są grube i wielowarstwowe, co umożliwia skuteczne oddzielenie nawet najmniejszych cząsteczek od naparu. Co więcej, parzenie kawy w Chemeksie wymaga grubszego mielenia niż w przypadku innych sposobów przygotowywania kawy, co pozwala uzyskać charakterystyczną delikatność.  

Czego potrzebujesz do parzenia kawy w Chemeksie?

Korzystanie z Chemexa, podobnie jak w przypadku innych sposobów parzenia kawy, wymaga czegoś więcej niż ulubionego kubka i wrzątku. Potrzebujesz:

  • wagi do kawy,
  • wysokiej jakości kawy ziarnistej,
  • dobrego młynka (szczerze polecamy żarnowe młynki do kawy, które ziarna mielą, a nie siekają),
  • papierowych filtrów.

Jeśli nie chcesz przelewać kawy bezpośrednio z Chemexa, przyda Ci się również dzbanek – w naszym sklepie znajdziesz dzbanki do kawy, które są doskonałym połączeniem jakości i dobrego designu. Osobom, które lubią się otaczać pięknymi przedmiotami, polecamy również zakup ceramiki, dzięki której picie kawy speciality będzie czystą przyjemnością.

Jak parzyć kawę w Chemeksie?

Dzisiaj Chemex nie stanowi standardowego wyposażenia kuchni, ale w połowie XX wieku szklany zaparzacz był dość powszechnym rozwiązaniem stosowanym przez amerykańską klasę średnią. Potwierdza to serial Mad Men, który choć jest fikcją, świetnie oddaje klimat tamtych czasów. Rozwój technologii i pojawienie się automatycznych ekspresów sprawiły jednak, że Chemex stał się przeżytkiem, dlatego dzisiaj wiele osób zastanawia się, jak wygląda parzenie kawy w szklanej karafce. Poniżej znajdziesz informacje o tym, ile gram kawy potrzebujesz do Chemeksu oraz dowiesz się, dlaczego tak ważne jest przepłukanie filtra gorącą wodą.

  1. Zagotuj wodę, złóż filtr i umieść go w naczyniu tak, aby od strony wylewki miał trzy warstwy.
  2. Przepłucz filtr gorącą wodą – dzięki temu unikniesz naparu o papierowym posmaku, a sam Chemex odpowiednio się nagrzeje.
  3. Zmiel grubo kawę – wybieraj kawy ziarniste o średnim profilu palenia, najlepiej jakości specialty. Ile kawy potrzebujesz do Chemexa? Standardem jest użycie 6 gram kawy na 100 ml wody.
  4. Wylej wodę z karafki, umieść kawę w filtrze i sprawdź, jaka jest temperatura wody przygotowanej z myślą o parzeniu kawy (standard to 90-95 stopni Celsjusza).
  5. Pora na parzenie wstępne, którą zawodowcy nazywają preinfuzją. Polej kawę niewielką ilością wody tak, by przykryła całą jej powierzchnię. Odczekaj 30 sekund, jednocześnie lekko mieszając. Dzięki temu pozbędziesz się nadmiaru dwutlenku węgla, a sam napar będzie delikatniejszy.
  6. Po upływie 30 sekund, małymi partiami wody polewaj zmieloną kawę na całej powierzchni. Pomiędzy każdą partią możesz delikatnie wymieszać kawę.

Teraz nie pozostaje nic innego, jak czekać aż napar przestanie kapać z filtra. Kiedy proces parzenia kawy się skończy, możesz wyjąć filtr wraz z fusami i przygotować naczynie do podania naparu. Wiesz już, jak zrobić kawę w Chemeksie.

Czym różni się Chemex od innych metod parzenia kawy?

Sposoby parzenia kawy są różne, co pozwala przygotowywać napar odpowiadający naszym preferencjom smakowym. Chemex, jeśli wiesz, jak zaparzać w nim kawę, umożliwia przygotowaniu naparu o niespotykanej lekkości. Co więcej, ten sposób parzenia wydobywa z ziaren nuty, których w innym przypadku nie dałoby się wyczuć. Oczywiście tym, co wyróżnia Chemex na tle alternatywnych metod parzenia kawy, jest również charakterystyczny design i laboratoryjna historia w tle. To także uniwersalność naczynia, które łączy w sobie funkcję zaparzacza i dzbanka. Jeśli wiesz, jak używać Chemexa, za każdym razem możesz uzyskać inny napar, który zaskoczy Cię smakiem.

Chemex – jak parzyc kawe?

Chemex w domu – zalety

Parzenie kawy w Chemexie nie jest trudne – wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Własna szklana karafka zapewni Ci wrażenia rodem z kawiarni specialty bez konieczności wychodzenia z domu. To również doskonała alternatywa dla tradycyjnego ekspresu i sposób na eksperymentowanie z kawą. Co więcej, w przypadku Chemexa odpowiedź na pytanie, czy kawa jest zdrowa, jest dużo prostsza. Alternatywne metody parzenia kawy takie jak Chemex właśnie wymagają używania wysokiej jakości, minimalnie przetworzonych ziaren. To z kolei umożliwia korzystanie z właściwości zdrowotnych kawy.

Jakie ziarna kawy wybrać?

Jako palarnia kawy rekomendujemy świeżo i jasno palone ziarna kupowane w niewielkiej ilości. Dzięki temu w pełni zrozumiesz fenomen Chemexa i docenisz możliwości, jakie daje ten sposób przygotowywania kawy. Kawę warto zużyć w ciągu miesiąca od wypalenia – wraz z upływem czasu ziarna wietrzeją, co przekłada się na smak naparu z Chemexa. Wiesz, jak parzyć kawę, ale pozostaje pytanie, które ziarna będą najlepsze. Szczególnie polecamy kawy Single Origin, czyli kawy jednorodne, które pozyskujemy z konkretnych plantacji – wyróżniają się najbardziej złożoną paletą smakową, którą Chemex pozwala wydobyć.

Podsumowanie

Chemex to naczynie do przygotowywania kawy, które ma stosunkowo długą historię, dla dopiero trzecia fala kawowa (Third Wave Coffee) przywróciła zainteresowanie tą metodą. Naturalnie więc pojawiło się pytanie o to, jak parzyć kawę w Chemexie, aby cieszyć się delikatnym naparem. Sposób przygotowywania kawy w Chemexie nie jest wymagający, ale potrzebne są akcesoria takie jak papierowe filtry, waga i świeżo palone ziarna ze sprawdzonego źródła.

Z pomocą przychodzi LaCava, czyli warszawska palarnia kawy, która specjalizuje się w parzeniu kawy specialty. Nie tylko podpowiadamy, ile kawy należy przygotować do Chemeksu, ale również pomagamy dobrać kawę do preferencji smakowych klientów. Dzięki temu w pełni docenisz możliwości, jakie daje Chemex oraz poznasz smak kawy premium.

Pozostaw komentarz

Komentarze muszą zostać zaakceptowane przed publikacją