Ta strona nie jest wspierana przez Twoją przeglądarkę. Rekomendujemy Chrome, Safari, Edge lub Firefox.

Bezpłatna wysyłka na terenie Polski od 99 zł Paczkomaty InPost oraz kurier DPD

15. Urodziny Nowa odsłona marki LaCava

Koszyk

Gratulacje! Twoje zamówienie kwalifikuje się do bezpłatnej wysyłki. Brakuje 100 zł do bezpłatnej wysyłki,.
Brak więcej produktów

Produkty
Suma Bezpłatne
Koszty wysyłki oraz zniżki są podsumowane w kasie.
Kontynuuj zakupy
Pochodzenie kawy a smak - mini przewodnik po originach

JOURNAL

Pochodzenie kawy a smak - mini przewodnik po originach

Pochodzenie kawy to pierwsza rzecz, która może nam powiedzieć coś o tym czego możemy się spodziewać w filiżance. Czasami patrząc na dostępne single można dostać zawrotu głowy od mnogości wyborów. Spokojnie! To wbrew pozorom bardzo proste!

Wróćmy na chwilę myślami do klasy geograficznej w szkole, przypomnijmy sobie jak wygląda mapa świata. Rośliny kawowca są bardzo wymagające, jeśli chodzi o ich uprawę, ale to temat na kolejny wpis. Sprzyjające im warunki występują w tak zwanym „kawowym pasie” (ang. Coffee belt) czyli dokładnie między dwoma zwrotnikami Raka i Koziorożca. 

W kawowym pasie znajdują się części czterech kontynentów: Ameryki Południowej, Ameryki Środkowej (część Ameryki Północnej), Afryki oraz Azji. Podstawowy podział jest oparty o te właśnie kontynenty. 

Ameryka Południowa - orzechy, karmel, czekolada

Najczęstsze kraje pojawiające się na paczkach z Ameryki Południowej to: Brazylia, Kolumbia, Peru, Boliwia, Ekwador. Lwia część Ameryki Południowej to tereny nizinne do 1000 metrów nad poziomem morza. Niska wysokość nad poziomem morza ułatwia uprawę kawy, ponieważ pozwala na bardzo wydajne nasadzanie drzew, mechaniczny sposób zbierania. Dzięki temu Brazylia jest największym na świecie producentem kawy. Dobrej jakości kawa z Ameryki Południowej często charakteryzuje się nutami orzechów, karmelu, czekolady, bardzo delikatną nutą czerwonych owoców. Jest to „klasyka” wśród kawy. 

Ameryka Środkowa - wachlarz smaków

Ameryka Środkowa w znacznej mierze składa się z małych wysp oraz z części kontynentalnej. Kraje produkujące kawę w tej części świata to: Gwatemala, Honduras, Kostaryka, Nikaragua, Panama, Salwador. Terroir jest tutaj bardzo zróżnicowany co sprawia, że zróżnicowany jest również smak pochodzących tamtejszych kaw. Znajdziemy tu mocno czekoladowe i karmelowe kawy z Salwadoru i Hondurasu, słodko-owocowe przypominające czerwone i żółte owoce kawy z Kostaryki a także kwiatowe i kompleksowe kawy z Panamy. Co ciekawe Panama jest jednym z krajów gdzie warunki do uprawy kawy odpowiadają nawet najbardziej wymagającym odmianom. Właśnie tam rośną kawy, które wielokrotnie od kilku lat pojawiają się na scenie Mistrzostw Świata Baristów, a jej ceny osiągają nawet do 2000 dolarów za kilogram!

Afryka - owoce i kwiaty

Afryka to miejsce „narodzin” kawy. To stamtąd kawowce wyjechały w każde inne miejsce na świecie. Część kontynentu na którym rośnie kawa jest stosunkowo górzysty i położony wysoko nad poziomem morza, co bardzo pozytywnie wpływa na smak kawy niestety utrudnia jej uprawę i zbiory. Nie zmienia to faktu, że afrykańskie kawy są bardzo cenione przez osoby zajmujące się kawą i bardzo często wykorzystywane na różnych kawowych mistrzostwach. Kraje które produkują kawę to między innymi: Burundi, Etiopia, Kenia, Kongo, Tanzania, Rwanda. Profil sensoryczny kaw z Afryki jest głównie owocowo – kwiatowy. Znajdziemy tam dużo cytrusów, porzeczek, truskawek, owoców tropikalnych, jaśminu, rumianku. Szczególnie kawy z Etiopii charakteryzują się często smakiem przypominającym herbatę Earl Gray lub Assam.

Azja - rosnący potencjał

Azja do niedawna była znana z uprawy Robusty czyli Coffea Canephora. Na nasze szczęście coraz więcej azjatyckich producentów dostrzega jakościowy aspekt uprawy kawy i zaczyna uprawiać Arabikę. Główne kraje producenckie to: Indie, Laos, Mjanmar (Birma), Timor Wschodni, Wietnam oraz Chiny. Do niedawna smak kawy z Azji przypominał przyprawy, gorzką czekoladę, ciemny karmel. Coraz częściej spotykamy kawy, które swoim smakiem przypominają wiśnie, czereśnie, truskawki wsparte klasyczną czekoladową nutą. 

Kawa to nie tylko czarna, gorzka ciecz stawiająca nas na nogi, nie tylko spalone na czarno ziarna. Często to słodko-owocowy napar, a brązowe, matowe ziarna skrywają niesamowity aromat.  Świat kawy jest ogromy i bogaty, warto się w niego zgłębić i poznać wszystkie jego strony.

Napisane przez: Aleksander Smęt, Roast Master LaCava

Pozostaw komentarz

Komentarze muszą zostać zaakceptowane przed publikacją