Ta strona nie jest wspierana przez Twoją przeglądarkę. Rekomendujemy Chrome, Safari, Edge lub Firefox.

Bezpłatna wysyłka na terenie Polski od 99 zł Paczkomaty InPost oraz kurier DPD

15. Urodziny Nowa odsłona marki LaCava

Koszyk

Gratulacje! Twoje zamówienie kwalifikuje się do bezpłatnej wysyłki. Brakuje 100 zł do bezpłatnej wysyłki,.
Brak więcej produktów

Produkty
Suma Bezpłatne
Koszty wysyłki oraz zniżki są podsumowane w kasie.
Kontynuuj zakupy
Czym się różni Arabica od Robusty - Porównanie

JOURNAL

Czym się różni Arabica od Robusty - Porównanie

Arabica vs Robusta to jedna z najbardziej znanych rywalizacji w kawowym światku. Oba gatunki mają swoich zagorzałych zwolenników, którzy są przekonani o wyższości swojej faworytki. Wielu miłośników kawy mierzy się jednak z wątpliwościami związanymi z tym, na jakie ziarna się zdecydować. W dzisiejszym artykule wyciągamy pomocną dłoń do niezdecydowanych – wyjaśniamy, czym się różni Arabica od Robusty oraz przedstawiamy charakterystykę zarówno jednego, jak i drugiego rodzaju kawy.

Arabica – łagodna królowa szlachetności

Jeżeli chcesz świadomie podjąć decyzję na temat tego, jaka kawa ziarnista powinna trafić do Twojego ekspresu – Arabica czy Robusta, to musisz wiedzieć, co cechuje każdą z nich. Ziarna Arabiki pochodzą z rośliny o nazwie botanicznej Coffea arabica. Jej korzeni upatruje się w terenach południowo-zachodniej Etiopii, a także górzystych obszarów Jemenu. Aktualnie około 70% upraw kawy koncentruje się na tym gatunku, czyniąc go liderem światowego rynku. Obecnie wyróżniamy ponad 140 odmian Arabiki, a kolejne są sukcesywnie odkrywane lub otrzymywane w wyniku krzyżowania w warunkach laboratoryjnych.

Czym sie rozni Arabica od Robusty

Gdzie uprawia się Arabikę?

Kawa Arabica uprawiana jest w kilkudziesięciu krajach, przy czym większość jej plantacji znajduje się w krajach Ameryki Środkowej i Południowej, centralnej części Afryki, a także w okolicach Półwyspu Indyjskiego. Największym producentem Arabiki jest Brazylia, gdzie otrzymuje się m.in. cenioną przez smakoszy odmianę Bourbon.

Miejsca, w których uprawia się Arabikę, nie są przypadkowe, ponieważ wymaga ona bardzo specyficznych warunków do rozwoju. Najlepiej sprawdzają się tereny górzyste położone na wysokości od ok. 1000 do 2500 m n.p.m, gdzie średnia temperatura w ciągu roku mieści się w zakresie od 15 do 25 stopni Celsjusza.

Nie jest to jednak jedyne kryterium. Aby Arabica wzrastała prawidłowo, powinna być uprawiana na żyznych, wulkanicznych glebach. Niezbędne do otrzymania wysokiej jakości ziaren są również regularne opady oraz duże nasłonecznienie.

Problem w przypadku Arabiki stanowi duża podatność na choroby oraz aktywność szkodników. Przykładem schorzenia spotykającego uprawy Arabiki jest coffee leaf rust (przyp. tłum. rdza liści kawowca), czyli choroba grzybicza, która atakuje liście rośliny, a w konsekwencji powoduje utratę jej owoców. Niska odporność na negatywne czynniki zewnętrzne może wynikać z niewielkiej zawartości kofeiny oraz kwasu chlorogenowego (CGA). Pierwsza z tych substancji zapewnia naturalną ochronę przed owadami, natomiast druga wykazuje działalności przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne. Trudności związane z uprawą Arabiki determinują jej cenę, która w wielu przypadkach jest wyższa od ceny ziaren Robusty.

Co wyróżnia ziarna Arabiki?

Zastanawiając się nad tym, czym różni się Arabica od Robusty, warto zwrócić uwagę na ziarna tych obu rodzajów kawy. Ziarna Arabiki charakteryzują się płaskim, lekko podłużnym kształtem. Bez trudu rozpoznać je można również po wyglądzie rowka, który przybiera formę litery „S”. Zielono-brązowe ziarna wyróżniają się także pod względem składu chemicznego. Zawarta w nich ilość cukrów i tłuszczów jest większa niż w przypadku Robusty. Złożony profil smakowy Arabiki może wynikać z tego, że ma ona większą liczbę chromosomów niż rywalka. Należy jednak zwrócić uwagę, że ziarna Arabiki mają dużo mniejszą zawartość kofeiny od ziaren konkurentki – kofeina stanowi zaledwie od 0,9 do 1,7% w Arabice, co sprawia, że niemal dwukrotnie ustępuje pod tym względem Robuście. Niższa zawartość kofeiny i CGA w Arabice w porównaniu do Robusty sprawia, że wyróżnia się ona łagodnym smakiem i mniej wyczuwalną goryczką.

Kawa Arabica – bogactwo smaku i aromatu w subtelnym wydaniu

Arabica słynie wśród kawoszy jako dostarczycielka niezwykłych doznań smakowych i aromatycznych. W dyskusjach Arabica vs Robusta można często spotkać głosy, że ziarna Coffea arabica są zwyczajnie lepsze od ziaren rywalki. Jest to krzywdzące uproszczenie, mające u podstaw jednak niezaprzeczalne walory Arabiki. Jej właściwości mogą się różnić w zależności od m.in. uprawy czy sposobów obróbki i palenia ziaren, ale zazwyczaj w smaku i aromacie tego rodzaju kawy dominują nuty:

  • owocowe, w tym cytrusowe, wiśniowe, porzeczkowe i śliwkowe,
  • kwiatowe,
  • kakaowe,
  • czekoladowe,
  • orzechowe,
  • korzenne.

Kawa Arabica charakteryzuje się lekką słodyczą i wyczuwalną kwasowością. Goryczka w jej przypadku jest zdecydowanie na dalszym planie, dlatego Arabica świetnie sprawdza się do różnego rodzaju kaw deserowych. To także znakomity wybór w przypadku osób, które:

  • piją wiele filiżanek kawy dziennie,
  • ograniczają spożycie kofeiny,
  • cenią złożony i głęboki bukiet,
  • chcą cieszyć się łagodną, smaczną kawą i nie zależy im na właściwościach pobudzających.

Masz ochotę na lekką kawę w porze relaksu? Kawa Arabica z naszej palarni pozwoli Ci spędzić wolną chwilę z uśmiechem na ustach.

Robusta – idealna opcja dla miłośników kawowego pobudzenia

Arabica i Robusta to gatunki kawy, które niepodzielnie panują na światowym rynku, przy czym Robusta ma w nim mniejszy udział, który sięga około 30%. Rodowód tego rodzaju kawy prowadzi nas do zachodniej Afryki Subsaharyjskiej – nieprzypadkowo Robustę określa się również miany kawy kongijskiej (Coffea canephora). Podobnie jak w przypadku Arabiki, w dzisiejszych czasach uprawia się ją głównie w tzw. pasie kawowym, czyli terenach położonych między zwrotnikami Raka i Koziorożca. Największym producentem Robusty jest Wietnam, a innymi popularnymi eksporterami tego gatunku są m.in. Brazylia czy Indonezja.

Jak uprawia się Robustę?

Plantacje Robusty położone są na terenach znajdujących się na wysokości maksymalnie 800 m n.p.m. Panująca tam średnia temperatura wynosi od 24 do 36 stopni Celsjusza, czyli może być znacznie wyższa niż w przypadku upraw Arabiki.

Kiedy bierzemy pod uwagę gatunki Arabica i Robusta oraz analizujemy różnice między nimi, to jedną z nich można zauważyć na płaszczyźnie trudności uprawy. Robusta jest znacznie mniej wymagająca od Arabiki, dzięki czemu gwarantuje obfitsze plony. Roślina, z której pozyskuje się ziarna Robusty, jest większa od Coffea arabica, a także bardziej odporna na pasożyty i choroby. Wynika to z faktu, że zawiera znacznie większe ilości kofeiny oraz kwasu chlorogenowego, co skutecznie chroni ją przed tymi negatywnymi czynnikami.

Mniejsze wymagania Robusty względem warunków uprawy powoduje, że jej cena jest zazwyczaj niższa niż w przypadku Arabiki. Nie oznacza to jednak, że Robusta to kawa niższej jakości – na rynku dostępne są znakomite ziarna tego gatunku, które nie ustępują klasą Arabice.

Czym się rozni Arabica od Robusty

Ziarna Robusty – czym się charakteryzują?

Kiedy widzisz ziarno i zastanawiasz się, czy to Arabica, czy Robusta, to zwróć uwagę na jego kształt oraz wygląd żłobienia. W przypadku Robusty rowek jest prosty, a samo ziarno jest mniejsze i okrąglejsze od ziarna Arabiki. Różnicę dostrzec można również w barwie surowej kawy, która u Robusty stanowi mieszankę żółci i zieleni.

Kwestie wizualne nie grają oczywiście pierwszych skrzypiec w temacie: Arabica a Robusta – różnice. Zdecydowanie ważniejsze jest to, co kryje się w ziarnach Robusty. Przede wszystkim jest to wysoka zawartość kofeiny, która sięga nawet 2,7%. Inną ważną cechą Robusty jest obecność dużej ilości kwasu chlorogenowego wynosząca aż 7-10%, podczas gdy w Arabice jest to od 5,5 do 8%. To właśnie przede wszystkim wysokiej zawartości CGA oraz kofeiny Robusta zawdzięcza swój znak firmowy, czyli charakterystyczną goryczkę. W porównaniu z Arabiką ziarna Robusty mają natomiast mniejszą zawartość cukrów i lipidów.

Robusta – kwintesencja wyrazistości i charakteru

Ze względu na mniejszą liczbę chromosomów, w starciu Arabica vs Robusta na bogactwo smaku i aromatu, zwycięża ten pierwszy rodzaj kawy. Robusta charakteryzuje się mniej intensywnym i zróżnicowanym bukietem, natomiast wyróżnia się cierpkimi i goryczkowymi nutami smakowymi. Zwolennicy tego rodzaju kawy cenią go za wyczuwalne akcenty, które przywodzą na myśl czekoladę oraz pieczony chleb. Posmak Robusty więcej czasu utrzymuje się na języku, co pozwala dłużej czerpać z niego przyjemność.

Ziarna Robusty, ze względu na dużą zawartość kofeiny, są chętnie wybierane przez osoby, które oczekują od kawy efektu pobudzającego. To jednak nie jedyne zastosowanie, w którym sprawdza się ten gatunek. Robusta wyjątkowo dobrze spisuje się również w przypadku espresso, któremu jest w stanie zapewnić doskonałą, gęstą cremę.

Arabica vs Robusta – porównanie obu rodzajów kawy

Arabica i Robusta to dwa najpopularniejsze gatunki kawy, które różnią się jednak pod wieloma aspektami. Zacznijmy od tego, że Arabikę znacznie trudniej się uprawia. Do harmonijnego wzrostu ta roślina potrzebuje m.in. wulkanicznych gleb, częstych opadów i dużego nasłonecznienia. Robusta jest mniej wymagająca w uprawie, a przy tym bardziej odporna od Arabiki na szkodniki i choroby, co wynika z wyższej zawartości kofeiny i kwasu chlorogenowego.

Różnicę między Arabiką i Robustą dostrzeżemy także, przyglądając się ziarnom obu kaw. Ziarna Arabiki są spłaszczone, duże i podłużne, podczas gdy ziarna Robusty mają okrąglejszy kształt i mniejsze rozmiary. Dużą podpowiedzią przy próbie rozróżnienia tych kaw jest również wygląd rowka znajdującego się na ziarnie. Robusta ma proste żłobienie, a Arabikę ozdabia wcięcie w kształcie litery „S”.

Fani Arabiki cenią ją za bogactwo smaku i aromatu. Charakteryzują ją łagodne nuty – w zależności od wielu czynników można w niej wyczuć akcenty owocowe, czekoladowe, korzenne, a nawet orzechowe. Arabica ma w sobie również więcej słodyczy i kwasowości od konkurentki określanej mianem kawy kongijskiej. Robusta jest natomiast znacznie bardziej ostra i intensywna. Jej aromat jest przytłumiony, natomiast w smaku przebija się goryczka i ziemistość. Daleko jej do subtelności rywalki – Robusta cechuje się wyraźną cierpkością.

Podsumowanie

Wielu kawoszy zastanawia się, która kawa jest lepsza: Arabica i Robusta? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od oczekiwań i upodobań kawosza. Jeżeli szukasz mocnego pobudzenia, to dobrym wyborem będzie kawa Robusta. Jeśli natomiast zależy Ci na różnorodnym, zniuansowanym smaku i aromacie, to sięgnij po Arabikę. Na rynku dostępne są również mieszanki obu gatunków kawy, które łączą w sobie kofeinową moc Robusty i nieprzeciętne walory smakowe oraz aromatyczne Arabiki.

Pamiętaj, że zarówno Arabica, jak i Robusta mogą dostarczyć Ci wielu pozytywnych wrażeń, pod warunkiem, że zaopatrzysz się w wysokiej jakości ziarna. Nasza palarnia kawy LaCava oferuje zróżnicowane, starannie wyselekcjonowane produkty z całego świata – dostępna jest u nas kawa ziarnista z m.in. Brazylii, Etiopii czy Kenii. Złóż zamówienie i ciesz się wyjątkowymi kawami na co dzień.

Pozostaw komentarz

Komentarze muszą zostać zaakceptowane przed publikacją