Ta strona nie jest wspierana przez Twoją przeglądarkę. Rekomendujemy Chrome, Safari, Edge lub Firefox.

Bezpłatna wysyłka na terenie Polski od 99 zł Paczkomaty InPost oraz kurier DPD

15. Urodziny Nowa odsłona marki LaCava

Koszyk

Gratulacje! Twoje zamówienie kwalifikuje się do bezpłatnej wysyłki. Brakuje 100 zł do bezpłatnej wysyłki,.
Brak więcej produktów

Produkty
Suma Bezpłatne
Koszty wysyłki oraz zniżki są podsumowane w kasie.
Kontynuuj zakupy
Czym różni się  kawa specialty od kawy z supermarketu?

JOURNAL

Czym różni się kawa specialty od kawy z supermarketu?

Kawa specialty vs kawa przemysłowa – wyjaśniamy różnice ukryte w ziarnach
Czy zastanawiałeś się kiedyś czym różni się kawa specialty od zwykłej kawy, jaką można znaleźć na półkach w supermarkecie? Kraj pochodzenia, cena, gatunek, a może data wypalania ziaren? Odpowiedź jest nieco bardziej złożona, dlatego w dzisiejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Ci kluczowe różnice między kawą specialty a kawą przemysłową.
 
Czym różni się specialty od kawy z supermarketu?
Nie ma wątpliwości, że kawa przemysłowa jest tańsza, niż kawa specialty. Cena jest jednak tylko odpowiednikiem jakości ziaren, na którą składa się kilka kluczowych czynników.
Świeżość surowca 
Smak kawy zależy w dużej mierze od jej świeżości. Kawa typu specialty to starannie wyselekcjonowane ziarna z najnowszych zbiorów, które mają najbardziej rozbudowany i przyjemny smak i aromat. Aby mieć pewność świeżości, zakup kawy specialty często kontraktuje się z co najmniej rocznym wyprzedzeniem, czyli nawet zanim ziarna zostaną zebrane.
 
Kawy przemysłowe to często tzw. “past cropy”, czyli ziarna ze starych zbiorów, często nawet sprzed kilku lat. Tego typu produkt z pewnością nie będzie smakować tak dobrze jak kawa specialty z bieżących zbiorów, która została wypalona kilka dni wcześniej.

 

       

 

 

Transparentność

Transparentność, czyli konkretne dane na temat ziaren. Na opakowaniach każdej kawy specialty powinny znajdować się informacje o pochodzeniu produktu (wraz z nazwą konkretnej farmy w danym regionie), odmianie botanicznej i, rzecz jasna, gatunku ziaren. Dane te są istotne, ponieważ na smak i jakość kawy składa się mnóstwo elementów, które ostatecznie wpływają na wrażenia sensoryczne konsumenta. Poza wspomnianymi informacjami, na opakowaniu kaw specialty możemy znaleźć oznaczenia dotyczące wysokości nad poziomem morza na jakiej położona jest plantacja, wyniku ziaren w punktacji SCA, dacie palenia, a nawet dacie zbiorów.

 

W przypadku kaw, które widzimy na półkach w supermarketach rzecz ma się zupełnie inaczej. Międzynarodowe firmy zajmujące się paleniem kawy przemysłowej kupują wiele ziaren pochodzących z różnych farm i regionów, a następnie mieszają i wypalają je razem. Dlatego próżno szukać na opakowaniach informacji odnośnie kraju pochodzenia, daty palenia czy nawet gatunku. Kupując kawę przemysłową, właściwie nie wiemy co dokładnie kupujemy.

 

Jakość

Być może dla niektórych zabrzmi to jak banalna prawda, jednak trudno się nie zgodzić, że dobrej jakości kawa jest po prostu smaczniejsza. Nie ma się czemu dziwić, skoro ziarna specialty na każdym etapie traktowane są z niezwykłą dbałością – począwszy od uprawy i zbiorów, przez transport, aż po proces wypalania i sprzedaży. Aby kawa mogła nazywać się specialty, musi przejść rygorystyczną kontrolę przeprowadzoną przez doświadczonych klasyfikatorów kawy (Q-Graderów), czego nie stosuje się wobec kawy przemysłowej. Między innymi z tego powodu typowa kawa z supermarketu jest niezdrowa – do paczek z kawami komercyjnymi trafiają nieselekcjonowane ziarna, w tym ziarna z defektami, takimi jak grzyb czy pleśń.

Smak

Wszystkie wspomniane powyżej aspekty wpływają na smak. Kawy specialty wypalane są na bieżąco w zależności od ilości zamówień i zapotrzebowania klientów, dzięki czemu ziarna dłużej utrzymują pełnię smaku i aromatu. Profesjonalne palarnie oferują najczęściej wyłącznie kawę ziarnistą, którą zaleca się mielić bezpośrednio przed parzeniem, aby nie tracić związków lotnych, czyli aromatów odpowiadających za 80% naszych wrażeń sensorycznych. Zdecydowana większość kaw przemysłowych jest mielona, ciemno wypalona (dzięki czemu smakuje zawsze tak samo i w ten sposób maskuje się jej niedoskonałości). Aby zatuszować płaski profil sensoryczny (lub niemal całkowity jego brak), do ziaren dodaje się sztuczne aromaty.

Czy kawa specialty jest lepsza niż kawa z supermarketu?

Chociaż o gustach się nie dyskutuje, to naszym zdaniem – i zdaniem milionów osób na całym świecie – tak. W przypadku kawy specialty nacisk kładzie się na jakość i smak ziaren. W przypadku kawy przemysłowej – na cenę i ilość. Każdy, nawet osoby, które nie mają wiedzy na temat kawy, bez problemu zauważą różnicę między ziarnami specialty a zwykłą kawą z supermarketu. Czy zatem warto zapłacić kilkanaście złotych więcej i cieszyć się doskonałą jakością i smakiem kawy oraz mieć jasne informacje na temat pochodzenia czy daty wypalania ziaren? Odpowiedź zostawiamy Tobie.

 

 

 

 

 

Pozostaw komentarz

Komentarze muszą zostać zaakceptowane przed publikacją