Ta strona nie jest wspierana przez Twoją przeglądarkę. Rekomendujemy Chrome, Safari, Edge lub Firefox.

Bezpłatna wysyłka na terenie Polski od 99 zł Paczkomaty InPost oraz kurier DPD

15. Urodziny Nowa odsłona marki LaCava

Koszyk

Gratulacje! Twoje zamówienie kwalifikuje się do bezpłatnej wysyłki. Brakuje 100 zł do bezpłatnej wysyłki,.
Brak więcej produktów

Produkty
Suma Bezpłatne
Koszty wysyłki oraz zniżki są podsumowane w kasie.
Kontynuuj zakupy
Młynek do kawy - Jaki wybrać?

JOURNAL

Młynek do kawy - Jaki wybrać?

Świeżo mielona kawa ziarnista to podstawa do przyrządzenia doskonałego naparu. Wielu kawoszy zastanawia się, jaki młynek do kawy zagwarantuje im odpowiedni poziom zmielenia ziaren. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów młynków, stąd podjęcie decyzji w tym zakresie może okazać się nie lada problemem. Dlatego w dzisiejszym artykule prezentujemy różne rodzaje młynków do kawy i wyjaśniamy, jaki młynek do kawy kupić, aby cieszyć się znakomitym naparem w domowym zaciszu.

Podstawowe rodzaje młynków do kawy

Wyselekcjonowane ziarna to dopiero połowa drogi do sukcesu w postaci wyśmienitego specjału kawowego. Aby przyrządzić filiżankę dobrej kawy, niezbędny jest oczywiście młynek, w którym zmielimy ziarna w sposób dostosowany do naszych potrzeb. Na tym etapie, trzeba zadać sobie fundamentalne pytanie: czym zmielić kawę? Najprościej jest, gdy posiadamy ekspres wyposażony w odpowiedni młynek. Jeżeli jednak zajdzie potrzeba osobnego mielenia kawy, to musimy przyjrzeć się rodzajom młynków dostępnych w sprzedaży.

Młynki do kawy można podzielić na różne kategorie zależne od tego, jakie kryterium obierzemy. Jeśli naszym kryterium jest model działania, to urządzenia do mielenia ziaren możemy podzielić na młynki ręczne oraz młynki elektryczne. Inną cechą pozwalającą na rozróżnienie tego typu urządzeń jest sposób mielenia kawy. Wyróżniamy młynki udarowe, czyli takie, które wykorzystują ostrza oraz żarnowe, wśród których można wyróżnić młynki o żarnach stalowych lub metalowych. W każdej z wymienionych grup znajduje się rzecz jasna wiele modeli różniących się od siebie poszczególnymi parametrami, funkcjonalnościami czy designem i jakością wykonania.

Młynek do kawy – ręczny czy elektryczny?

Zakup odpowiedniego młynka do kawy wiąże się z wieloma pytaniami. Pierwsze z nich brzmi zazwyczaj: młynek do kawy – ręczny czy elektryczny? Oba rozwiązania mają wierne grono zwolenników, dlatego warto zapoznać się z plusami i minusami każdego nich.

Ręczny młynek do kawy

Designerskie młynki do kawy z estetyczną korbką fantastycznie się prezentują. Nie jest to jednak jedyna zaleta tego rozwiązania. Dużymi zaletami ręcznych młynków do kawy są m.in.:

  • poręczność – można z nich wygodnie korzystać zarówno w domu, jak i w podróży,
  • prostota – użytkowanie oraz konserwacja tego sprzętu jest wyjątkowo łatwa,
  • cena – ręczne młynki do kawy są zwykle tańsze od automatycznych odpowiedników.

Do wad ręcznych młynków do kawy można zaliczyć konieczność manualnego mielenia ziaren, które wymaga większej ilości czasu i energii niż w przypadku młynków elektrycznych. Należy również zaznaczyć to, że młynki ręczne wykorzystywane są do mielenia kawy, która później będzie przygotowywana alternatywnymi metodami. Za pomocą takiego narzędzia nie uzyska się poziomu zmielenia niezbędnego do przygotowania dobrego espresso.

Elektryczny młynek do kawy

W przypadku elektrycznych młynków do kawy mamy do czynienia ze sprzętem, który oferuje precyzyjne mielenie ziaren na jedną z wybranych przez użytkownika grubości. Są to urządzenia droższe od ręcznych młynków, ale pozwalają na przygotowanie większej ilości zmielonej kawy w krótszym czasie. Istotnym aspektem, o którym należy pamiętać zarówno przy wyborze młynków elektrycznych, jak i ręcznych jest to, aby sięgać wyłącznie po młynki żarnowe. O tym, dlaczego jest to tak ważne, dowiesz się z dalszej części tekstu.

Jaki młynek do kawy: żarnowy czy nożowy?

Kiedy zdecydujesz się już na młynek ręczny lub automatyczny, musisz rozważyć to, jaki mechanizm mielenia powinien mieć Twój sprzęt. Musisz więc znaleźć odpowiedź na pytanie: jaki młynek do kawy będzie lepszy: żarnowy czy nożowy?

Młynki nożowe wyposażone są w ostrza, które służą do siekania ziaren. Kawa ziarnista jest przez nie siekana na podobnej zasadzie, jak dzieje się to w blenderze. Tego typu młynki mają różne wady. Głównym minusem tych urządzeń jest nieregularna grubość zmielenia kawy, przez co w ostatecznej zmielonej masie znajdują się zarówno większe fragmenty ziaren, jak i miał. Wpływa to negatywnie na walory smakowe otrzymanej kawy. Innym problemem w przypadku tych młynków jest nagrzewanie się ostrzy, które oddają ciepło ziarnom, co sprawia, że tracą one swój aromat.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest młynek żarnowy. Co to jest za rodzaj młynka? Za mielenie w nim odpowiadają żarna, które mogą mieć kształt płaskich tarcz lub stożków. Ziarna w młynku żarnowym nie są siekane, tylko rozkruszane, dzięki czemu powstałe drobinki są podobnej wielkości. Pozwala to również uniknąć problemu ogrzewania kawy, co umożliwia zachowanie pełni smaku i aromatu. Co istotne, wiele tego typu młynków oferuje możliwość dostosowania grubości mielenia do potrzeb kawosza.

Jeśli zastanawiasz się więc, jaki młynek wybrać: żarnowy czy ostrzowy, to postaw na urządzenie wyposażone w żarna. Należy jednak zaznaczyć, że dostępne są wysokiej klasy ekspresy wyposażone w młynki ostrzowe, które zaprojektowane są tak, aby zachowywać jednorodną grubość drobinek kawy oraz unikać ich nagrzewania.

Żarna stalowe czy ceramiczne – które rozwiązanie jest lepsze?

Młynki żarnowe mogą być wyposażone w żarna wykonane z różnego rodzaju materiałów. Na rynku dostępne są urządzenia wyposażone w żarna ze stali nierdzewnej, a także młynki z żarnami ceramicznymi. Jaka opcja jest lepsza? Profesjonaliści zwykle sięgają po droższe młynki z żarnami stalowymi. Gwarantują one wysoki poziom wytrzymałości oraz doskonałą precyzję mielenia. Do użytku domowego zdecydowanie wystarczą jednak tańsze, choć nieco mniej dokładne młynki z żarnami ceramicznymi.

Podsumowanie

Jeśli chcesz cieszyć się pyszną kawą każdego dnia, musisz zadbać o świeżo mielone ziarna. Aby zapewnić sobie dobrze zmieloną kawę, niezbędny Ci będzie wysokiej jakości sprzęt. Jaki młynek do kawy wybrać w celu przyrządzania doskonałej kawy w domu? To zależy od wielu czynników takich jak m.in. ilość kaw, które chcesz przygotowywać, rodzaj tych kaw, a także sposób ich przyrządzania. Jeżeli interesują Cię doskonałe młynki do kawy renomowanych producentów, to produkty z naszej oferty są rozwiązaniem w sam raz dla Ciebie. Znajdziesz u nas młynki żarnowe do mielenia kawy cenionych marek, takich jak np. Hario czy Wilfa. Jako palarnia kawy LaCava proponujemy kawoszom również m.in. znakomite ekspresy do kawy Jura oraz wyselekcjonowane kompozycje świeżo palonych kaw ziarnistych z różnych części świata.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Pozostaw komentarz

Komentarze muszą zostać zaakceptowane przed publikacją