Kawa z Afryki - kolebka kawy Arabica

Wysokiej jakości kawy afrykańskie to towar, do którego słabość ma wielu kawoszy z całego świata. Za szczególnie ceniony gatunek kawy z tego kontynentu uważa się Arabikę, która wyróżnia się na tle konkurentek z innych stron świata egzotycznym charakterem i wyjątkowymi walorami sensorycznymi.

Kawowe kompozycje z Czarnego Lądu dla części kawoszy w dalszym ciągu stanowią niezgłębioną tajemnicę. Przedstawiamy najważniejsze informacje na ich temat i wyjaśniamy między innymi: jakie są kawy z Afryki, co je cechuje, a także czym różni się kawa z Afryki od kawy z Ameryki Południowej oraz Azji.

Czym się różni kawa z Afryki od kawy z innych kontynentów?

Trwająca setki lat ekspansja terytorialna kawy sprawiła, że obecnie uprawia się ją w wielu krajach na całym globie. Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez filiżanki dobrego naparu, to powinieneś zaopatrzyć się w ziarna, które zapewnią Ci to, co lubisz najbardziej. Aby uniknąć zakupowej wpadki, warto zdawać sobie sprawę, że poszczególne kawowe regiony świata dostarczają produkty o specyficznych właściwościach. Mówiąc wprost: to, jak smakuje kawa z Afryki, będzie się różnić od tego, jakie walory oferują ziarna z Azji bądź Ameryki Południowej. Sprawdź, czego możesz spodziewać się, kupując kawę pochodzącą z każdego z tych kontynentów.

Kawy afrykańskie – moc owocowego orzeźwienia

Kawosze sięgający po kawy afrykańskie doceniają je za owocowo-kwiatowy profil sensoryczny oraz przyjemną słodycz podszytą odświeżającą kwasowością. Kosztując naparu przyrządzonego na bazie ziaren z Czarnego Lądu, możesz spodziewać się przede wszystkim nut świeżych owoców. Porcja kawy afrykańskiej w filiżance to obietnica głębi i bogactwa nut smakowych, które z pewnością docenią koneserzy nietuzinkowych wrażeń. I co najważniejsze, nie jest to obietnica bez pokrycia!

Kawy południowoamerykańskie – czekoladowa słodycz w klasycznym wydaniu

Wśród miłośników kawowej uciechy można znaleźć zwolenników „klasycznej” kawy, którzy nie chcą przesadnie eksperymentować, a wolą postawić na sprawdzoną pulę przyjemnych doznań. Jeśli należysz do tej grupy, to idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będą kawy amerykańskie. W porównaniu do kompozycji ziaren afrykańskich te z południowoamerykańskim rodowodem charakteryzuje przede wszystkim mniej wyczuwalna kwasowość. Kawy z tego kontynentu kojarzą się z nutami orzechowymi, karmelowymi oraz czekoladowymi, a także subtelnymi akcentami przywodzącymi na myśl dojrzałe, czerwone owoce. Zbalansowane wrażenia smakowe oraz delikatnie wyczuwalna słodycz to prawdziwe znaki rozpoznawcze ziaren z Ameryki Południowej.

Kawy azjatyckie – klasowi zawodnicy z kategorii wagi ciężkiej

Gusta kawoszy są kwestią bardzo zróżnicowaną. Jednym z aspektów, który entuzjaści ziarnistego napoju biorą pod uwagę, jest body. Niektórzy preferują kawy lekkie, podczas gdy inni uwielbiają przyjemny „ciężar na języku”, którego doznają przy każdym łyku naparu. Generalizując, kawy azjatyckie najprędzej trafią do serca miłośników ciężkiego body. Są one zwykle dość ziemiste i cechuje je niska kwasowość oraz bardziej wyczuwalna goryczka. Omawiając profil sensoryczny tych kaw, należy wspomnieć o nutach związanych z przyprawami korzennymi, gorzką czekoladą oraz ciemnym karmelem. Wraz z rozwojem azjatyckiego rynku kawowego coraz częściej spotyka się również kawy nawiązujące swoim smakiem m.in. do wiśni, czereśni czy truskawek wzbogaconych o tradycyjny, czekoladowy akcent.

Warto podkreślić, że charakterystyka kontynentalna kawy stanowi jedynie pewne uogólnienie. Cechy poszczególnych kompozycji mogą odbiegać od reguły, w zależności między innymi od tego, w jakim kraju, regionie oraz na jakiej plantacji uprawiane są dane ziarna.

Skarb Czarnego Lądu, czyli jakie są kawy z Afryki?

Czarny Ląd jest uznawany przez badaczy za kolebkę ludzkości. Ze źródeł historycznych wynika, że na tym kontynencie zrodziła się również kawa, która z czasem dzięki ludzkiej ingerencji opanowała kolejne tereny. Wyjątkowość smaku kaw afrykańskich sprawia, że często wykorzystuje się je w trakcie branżowych mistrzostw. Do renomowanych producentów kaw na tym kontynencie należą takie kraje jak m.in. Etiopia, Kenia czy Rwanda. Mimo że kawy afrykańskie można ogólnie określić jako owocowo-kwiatowe, to warto poznać różnice między ziarnami pochodzącymi z tych trzech wymienionych wyżej państw.

Kawa z Etiopii, legendarnego domu kawy Arabica

Etiopia to ojczyzna kawy, która po dziś dzień odgrywa istotną rolę na kawowym rynku. Kawa ziarnista, z której słynie Etiopia, to przede wszystkim Arabica wyróżniająca się bardzo wysoką jakością. Profil sensoryczny kaw etiopskich zazwyczaj obfituje w nuty cytrusowe i herbaciane, ale wyczuć można także np. czarny bez, truskawkę, czarną porzeczkę, jaśmin czy bergamotkę. Gdy w Twojej filiżance pojawi się kawa z Etiopii, to możesz spodziewać się słodkiego naparu o średniej kwasowości i delikatnej goryczce.

Co ciekawe, w Etiopii znajduje się wiele znanych regionów upraw – zbiory pochodzące z różnych plantacji posiadają swój unikalny zestaw cech, którymi różnią się od innych ziaren z tego kraju. Wśród najpopularniejszych regionów upraw w Etiopii wyróżnia się m.in.:

  • Sidamo – wiele osób uważa, że stąd pochodzi najlepsza kawa z Etiopii: cytrusowa o wyrazistej słodyczy i kwasowości oraz głębokim posmaku,
  • Yirgacheffe – ziarna o bogatym smaku, owocowym aromacie z wyczuwalnymi nutami karmelu i wanilii oraz zbalansowaną kwasowością,
  • Mocha – kawy o profilu odpowiadającym miłośnikom klasycznych kompozycji, z wyczuwalnymi nutami kakaowymi i czekoladowymi oraz niewielką kwasowością.

Wielowymiarowość, jaką cechuje się kawa z Etiopii, sprawia, że często ziarna z tego kraju są podawane jako odpowiedź na pytanie: jaka jest najlepsza kawa z Afryki? Jeśli chcesz posmakować ciekawych kompozycji z tego kraju, to zapoznaj się z niebanalnymi kawami dostępnymi w naszym sklepie.

Kawa z Rwandy – unikalne doznania zamknięte w każdym ziarnie

Rozważając, jaką kawę z Afryki wybrać, nie można zapominać o niezwykłych kompozycjach rodem z Rwandy. Unikalne połączenie specyficznego klimatu oraz żyznych wulkanicznych gleb sprawiło, że tamtejsze kawy wyróżniają się niepowtarzalnymi profilami smakowymi. Warto podkreślić, że w przypadku Rwandy nie chodzi wyłącznie o jeden gatunek kawy afrykańskiej. Dużą rolę odgrywają tu nie tylko kawy Arabica, ale i najwyższej jakości ziarna Robusty. Kawa z Rwandy utożsamiana jest z delikatnym smakiem i zbalansowanym, karmelowym aromatem, ale w zależności od regionu uprawy akcenty mogą podążać w inne strony, np. marcepanu, drzewa cedrowego, czekolady, kakao oraz orzeźwiającej słodyczy owoców. Ziarna pochodzące z tych terenów są tak znakomite i różnorodne, że trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która kompozycja powinna być określana jako najlepsza kawa z Rwandy.

Kawa z Kenii – kto ją pokocha?

Jednym z najważniejszych afrykańskich producentów kawy jest bez wątpienia Kenia. Charakteryzujące się bogatym i złożonym smakiem kenijskie ziarna wyróżniają się wyraźną kwasowością, która bezpośrednio kojarzy się z czerwonymi owocami. Zazwyczaj kawa z Kenii zachwyca pijące ją osoby nutami przywodzącymi na myśl m.in. jagody, porzeczki, jeżyny, wiśnie, cytrusy, a nawet kwiaty bzu oraz rodzynki i rum.

Kto może uznać, że najlepsza kawa pochodzi z Kenii? Z pewnością zakochają się w niej kawosze, którzy cenią kawy o naturalnej owocowości, będące ciekawym połączeniu słodyczy i całkiem intensywnej kwasowości. Napary przygotowane na ich bazie mogą w niektórych przypadkach nawiązywać swoimi walorami smakowymi i aromatycznymi do dobrego, wytrawnego wina.

Jaką kawę afrykańską warto wybrać dla siebie?

Zainteresowała Cię dzikość i egzotyka ziaren z Czarnego Lądu i zastanawiasz się, jaką kawę z Afryki wybrać? Przede wszystkim zwróć uwagę na jej jakość i postaw na kawę ziarnistą ze sprawdzonego źródła. Jeżeli pragniesz, aby w Twojej filiżance wylądowała napar powstały na bazie ziaren pochodzących z jednego regionu, ze zweryfikowanej plantacji, to odpowiednim wyborem dla Ciebie będą kawy Single Origin z naszej kolekcji. Jako palarnia kawy LaCava oferujemy zróżnicowane kawy jednorodne oraz blendy, które zachwycają bogactwem smaku i aromatu. Jeśli więc szukasz wysokiej jakości afrykańskich kompozycji, to zamówisz je na naszej stronie.

Podsumowanie

Kiedy wiesz już, jakie są kawy z Afryki oraz czym różnią się od konkurentek z innych kontynentów, to możesz zdecydować, czy chcesz rozpocząć przygodę ze znakomitymi ziarnami z Czarnego Lądu. Jeżeli tak, to w naszym asortymencie znajdują się różne wyjątkowe kawy afrykańskie, w tym kawy specialty. Dostępne są u nas takie produkty jak m.in.:

Zapewnij sobie niezwykłe doznania gwarantowane przez głębokie i nieoczywiste kawy afrykańskie przygotowane przez palarnię kawy LaCava.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Pozostaw komentarz

Wszystkie komentarze są moderowane przed publikacją