Jaka kawa ziarnista jest najlepsza?

Pytanie o to, jaka kawa ziarnista jest najlepsza, to pierwszy krok do wyjątkowego doświadczenia, jakim jest wypicie kawy o bogatym, zniuansowanym aromacie. Dzisiejszy artykuł nie będzie jednak rankingiem, choć z pewnością dowiesz się, która kawa jest warta Twojej uwagi – wyjaśnimy, na czym polegają różnice między dwiema najpopularniejszymi odmianami na rynku, czyli arabicą i robustą. Rozwiejemy również wątpliwości dotyczące kategorii produktów standardowo dostępnych w palarniach, dzięki czemu łatwiej podejmiesz decyzję, jaka kawa ziarnista jest najlepsza dla Ciebie.

Jaka kawa ziarnista jest najlepsza – arabica czy robusta?

Często pytanie o to, jaka kawa ziarnista będzie najlepsza, dotyczy tak naprawdę dwóch odmian, które zdominowały rynek – arabiki oraz robusty. Kontrowersji w tym temacie jest wiele. Według wielu robusta uznawana jest za niższy jakościowo wypełniacz w stosunku do cenionej arabici, tymczasem tę odmianę charakteryzuje wyższa zawartość kofeiny i mocniejszy smak, który bez problemu znajduje swoich wielbicieli. Wróćmy jednak do początku – czym tak naprawdę różnią się między sobą arabica i robusta

  • Arabica (Coffea Arabica) to około 70% światowej produkcji kawy, a głównymi jej importerami są Brazylia, Kolumbia oraz Etiopia. Arabicę uznaje się za najstarszy gatunek kawy na świecie – jej uprawa jest jednak wymagająca ze względu na liczne choroby, z którymi zmaga się roślina. Arabica uprawiana jest w tzw. coffee belt, czyli na wyżynach pomiędzy zwrotnikiem raka, a zwrotnikiem koziorożca. Choć uznawana jest za szlachetniejszy gatunek niż robusta, zawiera dwa razy mniej kofeiny. Jest natomiast bogatsza w tłuszcze (lipidów) oraz cukry. 
  • Robusta (Coffea Canephora) stanowi około 30% światowej produkcji kawy, a jej głównymi producentami są Wietnam, Brazylia oraz Indonezja. Ten gatunek uprawiany jest na niższych wysokościach niż arabica, choć również w tzw. coffee belt. Drzewko robusty wykazuje wyższą odporność na choroby, dzięki czemu nie wymaga takich nakładów finansowych jak arabica. Ze względu na niższą cenę i charakterystyczną goryczkę, niesłusznie uznawana jest za mniej wartą uwagi. Dużymi zaletami robusty są wysoka zawartość kofeiny, gęstsza crema i włoski charakter. 

Trudno zatem jednoznacznie wskazać najlepszą kawę ziarnistą – każdy z gatunków to inny aromat, a sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że lokalne odmiany również różnią się smakiem, między innymi dzięki unikalnemu mikro klimatowi. Istnieje także trzeci gatunek kawy – Liberica (Coffea Liberica), której owoce są większe od najpopularniejszej arabici. Liberica stanowi zaledwie 1% światowej produkcji kawy, co sprawia, że wiedza na jej temat jest mało rozpowszechniona. Smak liberici porównywany jest do robusty, co sprawia, że popyt na nią jest niewielki. 

Jaka kawa ziarnista jest najlepsza

Popularne kategorie kaw ziarnistych w palarniach

To zrozumiałe, że interesujesz się tym, jaka jest najlepsza kawa ziarnista – nawet najbardziej popularne marki kawowe w kraju zaczęły informować swoich klientów o tym, z jakiego kraju pochodzi dany produkt. Doskonale rozumiemy, że naturalnie pojawia się dylemat, która kawa ziarnista spełni Twoje oczekiwania. W specjalistycznych sklepach z kawą oraz w palarniach kawy dostępne są kategorie produktów, które nie dla każdego muszą być oczywiste, dlatego wyjaśniamy ich znaczenie. 

  • 100% arabica – tę kategorię przytaczamy jedynie dla porządku. Wiesz już, że arabica jest uznawana za najlepszą kawę ziarnistą na świecie, a wszystko za sprawą bardziej owocowego i słodszego smaku.
  • Blend – oznacza mieszankę dwóch lub więcej gatunków kaw, a każda z nich pochodzi z innego regionu. Dobra palarnia kawy tworzy blendy, aby uzyskać bardziej złożoną kompozycję smakową, co szczególnie docenią amatorzy kaw mlecznych. Mieszanki często wykorzystuje się do espresso o unikalnym aromacie. 
  • Single Origin – są to ziarna pozyskane z konkretnej plantacji, a często również z jednego zbioru. Kawa single origin, nazywana jednorodną, oznacza najwyższą jakość oraz identyfikowalność, czyli świadomość pochodzenia ziaren, sposobu ich uprawy oraz historii samej plantacji i osób odpowiedzialnych za uprawę. 
  • Specialty – segment specialty to zaledwie 3% światowego rynku kawy, ale świadome wybory konsumenckie coraz częściej prowadzą do zainteresowania tym, jaka jest najlepsza kawa ziarnista. Kawa specialty to produkt najwyższej jakości, który w punktacji SCA (Specialty Coffee Association) otrzymuje powyżej 80 na 100 możliwych punktów. Ziarna muszą być jasno lub średnio palone, dzięki czemu pierwsze skrzypce gra naturalny smak kawy

Która z tych kategorii gwarantuje najlepsze doświadczenia sensoryczne? Kawy single origin oraz specialty to nie tylko najwyższa jakość ziaren, ale przede wszystkim unikalny aromat wynikający zarówno z pochodzenia kawy, jak i obróbki, sposobu palenia i parzenia ziaren. Cena opakowania jest wyższa niż w przypadku standardowych kaw ziarnistych, ale rekompensatą jest dostęp do niepowtarzalnych kompozycji smakowych. Co więcej, wybierając najlepszą kawę ziarnistą, otrzymujesz produkt dostosowany do Twoich preferencji smakowych – w naszej palarni LaCava możesz liczyć na pomoc w tej kwestii.

Jaka jest najlepsza kawa ziarnista do ekspresu?

Pozostaje ostatnie pytanie, czyli jaka będzie najlepsza kawa ziarnista do ekspresu. Podstawą jest doskonały jakościowo produkt – w tym przypadku sprawdzi się zarówno kawa zawierająca 100% ziaren z gatunku arabica, jak i blendy przygotowane przez Roast Mastera, czyli osobę odpowiedzialną za proces produkcji. Drugim ważnym punktem jest ekspres do kawy. Co musisz wziąć pod uwagę, jeżeli jesteś przed zakupem sprzętu do domu lub biura? Parametry – czytelny interfejs, możliwość regulowania grubości mielenia i stalowe żarna zapewnią doskonały napar. Bezbłędne w tej kwestii są ekspresy do kawy Jura, szwajcarskiej marki, która doskonale łączy technologię z designem. Jaka kawa ziarnista będzie zatem najlepsza do ekspresu? Doskonale sprawdzi się kompozycja arabik pochodzących z Brazylii (Braziliana) oraz klasycznie włoska, choć w craftowej odsłonie mieszanka brazylijskiej arabiki oraz indyjskiej robusty (Bella Crema).

Podsumowanie

Jak widzisz, nie istnieje prosta odpowiedź na pytanie, jaka kawa ziarnista jest najlepsza – czynników wpływających na smak i aromat naparu jest wiele (kraj pochodzenia ziaren, metoda uprawy, metoda palenia i parzenia ziaren), a sprawę dodatkowo komplikują nasze indywidualne gusta. Można o nich co prawda dyskutować, ale dużo lepszym rozwiązaniem, jest poznanie własnych preferencji smakowych. Niewątpliwie jednak najlepsza kawa ziarnista to kawa doskonała jakościowo – w tej kwestii zdecydowanie nie warto iść na kompromisy. Wybierając kawę z palarni, masz pewność, że ziarna są nie tylko odpowiednio wyselekcjonowane, ale również świeżo palone. W LaCavie szczególnie dbamy o to, by produkt trafił do Ciebie w ciągu 5-14 dni od momentu palenia, co gwarantuje niepowtarzalne doświadczenie smakowe. Zapytaj naszych specjalistów, jaka najlepsza kawa ziarnista jest dostępna dzisiaj i czekaj na przesyłkę! 

Pozostaw komentarz

Wszystkie komentarze są moderowane przed publikacją