Jacek Kotowski - wywiad na 13. urodziny!

Poznajcie Jacka Kotowskiego – głowę i serce naszej palarni. Jacek to pełen pasji młody odkrywca, który odważył się zmieniać i rozwijać rynek kawy specialty w Polsce. Już w 2009 roku jego pasja przyczyniła się do założenia naszego kawowego świata, jakim jest LaCava. Dzisiaj, z okazji 13 urodzin palarni zgodził się wyjść „zza kurtyny” i opowiedzieć o sobie trochę ciekawostek.
 
Zachęcamy do lektury!
 
Jak się zrodziła Twoja pasja do kawy?
Uniwersytet Warszawski, Krakowskie Przedmieście. Posiadówki z przyjaciółmi w pierwszych kawiarniach, które potrafiły robić dobrą kawę. Do tego czasem papieros, wciągające dyskusje i dużo dobrej kawy. O ile z palenia udało się zrezygnować, tak z kawą poszło to w drugą stronę.
 
Czy pamiętasz swój pierwszy raz, gdy spróbowałeś kawy specialty?
Bardzo dobrze pamiętam, jak odwiedziłem Chelsea Market w NYC. Spróbowałem tam espresso jednej z amerykańskich palarni kawy i wszystko się zmieniło. Na miejscu wypiłem kilka różnych przelewów rozmawiając i ucząc się od baristy, który je przygotowywał. Tak zrodziła się świadomość, czym może być jakość i jak wielka jest przepaść między kawą, a bardzo dobrą kawą. Potwierdza się powiedzenie, że podróże kształcą.
 
Czym wyróżnia się LaCava na tle innych polskich palarni kawy?
Polskie palarnie kawy są coraz lepsze. O ile 10 lat temu moglibyśmy zliczyć na palcach jednej ręki wszystkie palarnie specialty, o tyle teraz jest ich coraz więcej i są na coraz wyższym poziomie. Myślę, że wyróżniamy się na wielu płaszczyznach, ale ten najważniejszy wyróżnik to obsesja na punkcie klienta i dostarczania mu unikalnej wartości. Nasze kawy to nie tylko piękny design, świeże i pełne smaku ziarna. To przede wszystkim sposób bycia, myślenia. Nasi klienci wybierając LaCavę manifestują swoje przywiązanie do detali, do celebracji chwili, do tego, aby ich życie miało kolor i smak. Jesteśmy tym, co w życiu wybieramy.
 
Skąd pomysł na założenie palarni kawy?
Zawsze chciałem sprawdzić się w biznesie. To dla mnie sprawdzian na wielu płaszczyznach równocześnie. A palarnia kawy - dlatego, że uwielbiam kawę i to jedyny sposób, aby móc wpływać na każdy etap tworzenia jakości i wyglądu tego, czym się pasjonuję. Na początku mojej drogi poznałem wyjątkowego człowieka - prawdziwego rzemieślnika, który zajmuje się paleniem kawy całe życie. To on nauczył mnie mnóstwa rzeczy i pokazał, jak różnorodny jest świat kawy.
 
Jacek Kotowski
Czym jest dla Ciebie kawa?
Kawa jest dla mnie początkiem inspiracji, myśli. Jest też przeżyciem chwili, którą będę pamiętać i która coś będzie dla mnie znaczyć.
 
Jaka jest Twoja ulubiona kawa?
Poranne i podwójne cappuccino na tłustym mleku i blendzie z niedużym dodatkiem robusty. Trochę to jest tak, jak z pytaniem o ulubiony film, kiedy interesujesz się kinem na co dzień - trudno o dobrą odpowiedź :)
 
Jaki jest klucz do sukcesu na polskim rynku kawy specialty?
Słuchać klienta i podążać za jakością. Pokazywać, edukować i dawać wartość klientom.
 
Czy polski rynek jest gotowy na kawę specialty?
Polacy kochają kawę specialty. Nie tylko coraz więcej z nas kojarzy polskie palarnie, czy takie metody parzenia jak przelew, chemex i aeropress. Kawy specialty z takich krajów jak Polska, czy Czechy zaczynają być równie dobrze postrzegane jak kawy ze Skandynawii, czy Niemiec. Również coraz więcej polskich firm i nazwisk pojawia się na międzynarodowych eventach, targach i mistrzostwach. Polski rynek i kawę specialty - to widzę absolutnie na zielono!
 
Jaką ideą się kierujecie w LaCava?
Pomagać. Pomagać sobie wzajemnie, członkom zespołu, Klientom, dostawcom, farmerom. Robić coś dobrego dla innych przy okazji robienia dla siebie. Na tym udaje się nam budować fenomenalny zespół i relacje z innymi.
 
Gdzie można znaleźć/kupić Waszą kawę?
W naszej palarni kawy oraz przez nasz sklep internetowy lacava.pl. Dzięki temu zawsze masz gwarancję, że kawa, którą otrzymasz jest bardzo świeża. Na naszym e-commerce jest najszersza oferta naszych kaw, tego co sezonowe i aktualne. Poza tym klienci mogą nas znaleźć w wielu kawiarniach na półkach, czy w sieci sprzedaży naszych partnerów, takich jak CoffeeDesk, czy Konesso.
 
Czym się zajmujesz/interesujesz poza pracą?
Poza pracą przeznaczam najwięcej czasu na syna i rodzinę. Uwielbiam sport, staram się też pracować nad moimi innymi pasjami, jak latanie.
 
Czego ci życzyć na 13 urodziny?
Chciałbym, abyśmy jako firma zawsze zachowali i pielęgnowali, to co jest naprawdę dla nas ważne - czyli dlaczego w ogóle to robimy, co robimy, dlaczego zajmujemy się high-endowym jakościowo produktem. Chciałbym, żeby nasze produkty zawsze były dziełem, a nie nośnikiem zysku czy sposobem na zwiększanie udziału w rynku. Niestety, szybko rozwijające się firmy często tracą ten pierwotny sens swojego istnienia.
 
Kto stoi za LaCavą?
Fenomenalny zespół kreatywny, pomocnych i profesjonalnych osób.
 
Przyszłość LaCavy?
Znaleźć sposób na zaparzenie dobrego dripa w warunkach zerowej grawitacji w kosmosie. Obecnie na stacjach kosmicznych jest używana kawa rozpuszczalna. Chcielibyśmy odwrócić ten trend i wprowadzić specialty poza granice troposfery.
 
Jako zespół uważamy, że przyszłość jest nasza.
Jacku, dziękujemy!

Pozostaw komentarz

Wszystkie komentarze są moderowane przed publikacją