Alek Smęt i jego przygody z kawowymi mistrzostwami

Zaczynał normalnie, tak jak wielu. Pierwsze kroki w świecie kawy stawiał w rodzimej kawiarni. Później założył własny lokal na jednym z wydziałów UMCS, a po jego zamknięciu wyjechał do Londynu, by szlifować baristyczne umiejętności w najlepszych brytyjskich coffeehouse'ach. Po blisko trzech latach wrócił do Polski i rozpoczął pracę jako Head Roaster w LaCava. Trzy lata później zdobył dwukrotne Mistrzostwo Polski 2022 w kategorii Roasting i Cup Tasters. A teraz ma szansę na Mistrzostwo Świata.

 

Poznajcie bliżej Alka Smęta – Head Roastera naszej firmy.

Mistrzostwo Polski Cup Tasters 2022 i Roasting 2022

Świat zawodów baristycznych jest niemal tak bogaty, jak sam aromat świeżo parzonej kawy o poranku. Na całym świecie organizowane są rozgrywki, w których konkurują najlepsi bariści, roasterzy i inni mistrzowie kawowego rzemiosła. To nie tylko rywalizacja, ale także okazja do nauki i wymiany doświadczeń. Barista, mistrz w sztuce parzenia kawy, musi opanować do perfekcji techniki parzenia espresso, ale też mieć wyczucie smaku i umiejętność tworzenia unikalnych kompozycji smakowych.

Wśród zdobytych przez Alka tytułów Mistrza Polski są Cup Tasters 2022 i Roasting 2022. Przyjrzyjmy się na moment tym i innym najbardziej renomowanym zawodom w świecie kawy.

Mistrzostwa Polski Cup Tasters 2022

Mistrzostwa Cup Tasters – to tu rywalizacja spotyka się z pasją do degustacji. Konkurs ma za zadanie wyłonić najlepszego degustatora kawy. Główne kryteria oceny to umiejętność identyfikacji różnych smaków i aromatów oraz szybkość w rozpoznawaniu kaw segmentu Specialty. Podczas tych zawodów, eksperci w sztuce degustacji udowadniają, że są mistrzami w odkrywaniu i docenianiu bogactwa smaków, które kryją się w ziarnach.

Mistrzostwa Polski Roasting 2022

Mistrzostwa Roastingu mają na celu wyłonić mistrza palenia kawy. Uczestnicy muszą zademonstrować umiejętność precyzyjnego kontrolowania procesu palenia i zdolność do eksplorowania różnorodności smaków, które drzemią w ziarnach kawy. Oceniana jest sprawność techniczna oraz kreatywność i innowacyjność w tworzeniu unikalnych profili smakowych.

Startując w mistrzostwach, Alek robi to, co każdego dnia w LaCava, i robi to doskonale. Innymi słowy – klienci kupujący ziarna z naszej podwarszawskiej palarni, tak naprawdę piją najlepszą kawę w Polsce.

Aleksander Smęt – przyszły Mistrz Świata?

Już wkrótce Alek weźmie udział w Mistrzostwach Świata. Najbliższe odbędą się w Grecji, a kolejne na Tajwanie. Z tej okazji, póki jeszcze nie otacza go wianuszek dziennikarzy, postanowiliśmy zadać mu kilka pytań.

 

Alku, czy coś się zmieniło przez ten rok od zwycięstwa Cup Tasters 2022 i Roasting 2022?

– Co prawda pełen rok jeszcze nie minął, ale już widzę, że rośnie zainteresowanie naszą kawą. Wypalamy coraz więcej kaw przelewowych i jasnych espresso dla kawiarni specialty. Poza tym, dalej robię swoje i staram się być jak najlepszy w tym, co robię – w tej kwestii nic się nie zmieniło.

Co czujesz przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata? Stres czy euforię?

– I to, i to. Wiem, że prawdziwy stres będzie dopiero tam, na miejscu. Ale tłumaczę sobie, że robię to na co dzień. Ostatnio pomogło, może i tym razem pomoże.

Oby tak było! Zastanawia mnie jeszcze czym obecny Mistrz Polski kieruje się w wyborze idealnych ziaren.

– Soczystość, owocowość i słodycz – to lubię w kawach najbardziej. Tak smakują moje ulubione ziarna, do których dołączyła ostatnio Ecuador Grace Morales Flores – nowość w ofercie LaCavy i mój wybór na Limited Roaster Choice.

Właśnie, à propos! Może kilka słów, dla tych, którzy nie mieli okazji jej poznać. Ecuador Grace Morales Flores, którą od niedawna mamy w ofercie to nasze nowe ulubione ziarna (dobrze, jedne z wielu ulubionych). Farma, z której pochodzą, to rodzinny biznes Grace i jej brata. Co ciekawe, kawa stanowi tam tylko 2% całości upraw. Alku, dlaczego wybrałeś akurat ją na kawę Limited Roaster Choice?

– Grace Morales Flores przygotowała kawę w obróbce honey, w taki sposób, że charakter ziarna – jego odmiana i pochodzenie – został zachowany a słodycz subtelnie podkreślona. To samo chcę pokazać paląc tę kawę.

Ok, ostatnie pytanie. Co chciałbyś powiedzieć przyszłym uczestnikom Mistrzostw Polski?

– Może to trochę banalne, ale powiem – jeśli chcesz wygrać zawody, musisz w nich wystartować. Nie zawsze udaje się wygrać za pierwszym razem, czego sam jestem świetnym przykładem. Wielokrotnie brałem udział w różnych konkurencjach z lepszym lub gorszym skutkiem. Grunt to próbować i starać się być coraz lepszym w tym, co robisz. A druga rzecz to to, że regulamin to podręcznik wygrywania zawodów. Czytajcie regulamin!

 

Dziękuję za rozmowę! Alku, trzymamy kciuki!

 

Pozostaw komentarz

Wszystkie komentarze są moderowane przed publikacją